Walka będzie wyrównana do końca. Kto przejmie władzę w stolicy?

Ostatni sondaż partyjny opublikowany przez „Super Express” pokazuje wygraną PiS, ale po zsumowaniu poparcia dla partii rządzącej, Kukiz’15 i Korwina z jednej strony, a także PO, Nowoczesnej, Razem i SLD z drugiej wynik obu bloków byłby bliski remisu. Oznacza to, że w drugiej turze wyborów prezydenta stolicy czeka nas zacięta walka do końca. Kto ma większe szanse?

fot. By Szczebrzeszynski (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons

Przypomnijmy, że wspomniany sondaż wskazuje na wygraną PiS (36 proc.), drugie miejsce zajmuje PO (27 proc.), trzecie Kukiz’15 – 9 proc., kolejne Nowoczesna i SLD, po 8 proc., Razem 7 proc., Wolność 4 proc., PSL 1 proc. Jeżeli założyć, że głosowanie w pierwszej turze będzie partyjne, w drugiej spotkają się kandydat PiS oraz PO i Nowoczesnej. Poparcia kandydatowi PO i Nowoczesnej udzieli zapewne elektorat SLD, Razem oraz PSL, a kandydatowi PiS wyborcy Kukiz’15 i partii Wolność. Oznacza to różnicę w drugiej turze… 51:49 dla kandydata obozu liberalnego. A więc różnica 2 proc. W granicach błędu statystycznego. Czy oznacza to, że PiS ma szansę odwojować stolicę?

I tak, i nie

– uważa dr Piotr Łuczuk, ekspert ds. wizerunku z Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie.

Z jednej strony faktycznie widzimy mocne zmęczenie wyborców w Warszawie ośmioma latami rządów Platformy Obywatelskiej. Otwarte pozostaje jednak pytanie, czy jest to zmęczenie wyłącznie rządami Hanny Gronkiewicz-Waltz, czy też jest to zmęczenie w ogóle opcją liberalną

– mówi nasz rozmówca.

Warto wspomnieć, że wyniki publikowanego  przez „Super Express”  sondażu poparcia dla poszczególnych kandydatów są bardzo korzystne dla kandydata PO i Nowoczesnej Rafała Trzaskowskiego, który wygrywa w każdej konfiguracji. Zdaniem eksperta te wyniki mogą się jeszcze znacząco zmienić:

Teraz możemy komentować sondaże, jednak w momencie, gdy wszystkie partie odkryją karty, ujawnią nazwiska swoich kandydatów, gra w zasadzie rozpocznie się od początku

– podsumowuje dr Łuczuk.

Telegraf24

Dodaj komentarz