Od rana dramatycznie złe powietrze. Nie wietrz mieszkania, bez potrzeby nie wychodź!

Od rana w poniedziałek Indeks Jakości Powietrza wskazuje na fatalny jego stan w stolicy. W dwóch stacjach, przy Al. Niepodległości i Marszałkowskiej odnotowano najwyższy, 4 poziom zanieczyszczenia. Oznacza to, że nie należy wietrzyć mieszkań i wychodzić z domów! 

Smog jest coraz większym problemem Warszawy. fot. freeimages.com

Poziom czwarty, który pomiary wykazały na Marszałkowskiej i al. Niepodległości to najwyższy poziom zagrożenia smogiem. Zalecenia to

Nie wietrz pomieszczeń. Jeśli kominek nie jest głównym źródłem ciepła w Twoim domu to zrezygnuj z jego używania. Zostaw samochód w domu – pojedź transportem publicznym. Osoby wrażliwe (zwłaszcza kobiety w ciąży i dzieci) powinny unikać wszelkiej aktywności na zewnątrz, w tym spacerów.

Niewiele lepszy wynik odnotowała stacja na ulicy Wokalnej na Ursynowie, gdzie pomiary wskazały poziom trzeci:

Rozważ zmniejszenie intensywności i terminu odbywania aktywności fizycznej oraz dłuższego niż godzinę przebywania na zewnątrz szczególnie, jeśli wystąpią objawy takie jak kaszel i podrażnienie gardła. Wzmożonej aktywności na zewnątrz powinny szczególnie unikać osoby wrażliwe (kobiety w ciąży i dzieci).

brzmią zalecenia przy tym poziomie zanieczyszczenia. Na Targówku (ul Kondratowicza) pomiary odnotowały poziom drugi, przy którym nie ma szczególnych zaleceń.

Urzędnicy zachęcają do w miarę możliwości pozostawienia aut w domach i przesiadania się na komunikację miejską.

Smogowi sprzyja fakt, że pogoda jest bezwietrzna, w dodatku w nocy temperatura spadła znów do 11 stopni poniżej zera. W ciągu dnia się ociepla, jednak wciąż wieje zbyt słaby wiatr, by rozgonić znajdujące się nad miastem szkodliwe pyły. (az).

 

Dodaj komentarz