NASZ WYWIAD: Opóźnienie wystawienia kandydata paradoksalnie posłuży PiS

W drugiej turze wyborów i tak ostrze kampanii Trzaskowskiego będzie musiało być wymierzone w Prawo i Sprawiedliwość. Nie jest zbytnio istotne, kto będzie tym rywalem z pisowskiej strony, kandydat PO będzie musiał budować kampanię na antagonizmie PO i PiS – z profesorem zw. Dr hab. Rafałem Chwedorukiem, politologiem z Uniwersytetu Warszawskiego rozmawia Przemysław Harczuk

prof. zw. dr hab. Rafał Chwedoruk, politolog Uniwersytet Warszawski fot. By TVSLD (https://www.youtube.com/watch?v=pxb-Ea2Pv98) [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

Telegraf24: Czy fakt, że Rafał Trzaskowski wciąż nie ma rywala, jak twierdzi doktor Piotr Łuczuk z UKSW „walczy z niewidzialnym przeciwnikiem” jest poważnym problemem kandydata PO i na ile ma to wpływ na jego kampanię?

Rafał Chwedoruk: – Myślę, że jest to ostatni problem, jakim zawracałby sobie głowę Rafał Trzaskowski.

Dlaczego?

W drugiej turze wyborów i tak ostrze kampanii Trzaskowskiego będzie musiało być wymierzone w Prawo i Sprawiedliwość. Nie jest zbytnio istotne, kto będzie tym rywalem z pisowskiej strony – czy będzie to kandydat młodego pokolenia – jak minister Patryk Jaki czy były radny, dziś poseł Jarosław Krajewski, czy będzie to polityk pokolenia średniego, na przykład Mariusz Błaszczak, czy polityk starszego pokolenia – marszałek Stanisław Karczewski. Na pewno będzie to starcie z kandydatem PiS i kandydat PO będzie musiał budować kampanię na antagonizmie PO i PiS. Rafał Trzaskowski ma inne problemy.

Jakie?

Przede wszystkim chodzi o związki z Hanną Gronkiewicz-Waltz, Rafał Trzaskowski w roku 2010 był szefem jej kampanii. W sytuacji, gdy PiS będzie w kampanii mocno podkreślał wątek afery reprywatyzacyjnej, będzie to dla kandydata PO temat bardzo trudny. Jeszcze większym problemem jest fakt, że kandydatura Trzaskowskiego nie miała chyba zbyt szerokiego poparcia w samej PO, to znaczy nie wszyscy działacze partii w Warszawie byli nią zachwyceni. Niektórzy kandydata widzieli w pośle Andrzeju Halickim.

A czy błędem nie jest taktyka pójścia w elektorat bardzo radykalny, na przykład sprzeciw wobec pomników smoleńskich? Przecież nawet lewica mówi dziś, że te pomniki powinny stanąć…

Dla większości faktycznie ten spór o pomniki powinien zostać już zakończony. Jednak podgrzewanie przez Trzaskowskiego i PO tego tematu jest naturalną strategią wyborczą – zawsze najpierw gra się o elektorat najbardziej radykalny, potem stopniowo walczy o jego poszerzenie.

Prawo i Sprawiedliwość nie wskazało jeszcze kandydata. Zaplanowana taktyka, czy duży polityczny błąd?

Jeszcze niedawno opóźnianie ogłoszenia własnego kandydata uważałbym za błąd – za mało czasu na kampanię, zaprezentowanie programu itd. Jednak po ostatnich zawirowaniach na arenie międzynarodowej, uważam, że brak kandydata w tej chwili może być w interesie PiS. Gdyby teraz ten kanydat już był znany, siłą rzeczy musiałby zabierać głos w sprawach relacji polsko-izraelskich, byłby wywołany do tablicy. To by kampanii nie służyło.

Wybory prezydenta stolicy odbędą się jesienią. fot. freeimages.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*