Dwie osoby nie żyją. Ponad pół miliona chorych. Epidemia grypy na Mazowszu!

Od 1 października do końca lutego w województwie mazowieckim na grypę zachorowało 584 738 osób. Niestety, 2 osoby zmarły. W Warszawie tylko w lutym zachorowało 26 031 osób – wynika z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.

Bóle mięśni, ból glowy, gorączka, dreszcze – to tylko niektóre objawy grypy fot. freeimages.com

Jak wynika z danych, w lutym na terenie województwa mazowieckiego zgłoszono i zarejestrowano 179 987 przypadków grypy, w Warszawie zachorowało 26 031 osób. W mazowieckich szpitalach hospitalizowano z powodu grypy i zachorowań grypopodobnych łącznie 520 osób. Jak informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno Epidemiologiczna, na całym Mazowszu w okresie od 1 października 2017 do 28 lutego 2018 r. zarejestrowano już w sumie 584 738 przypadków zachorowań. Na Mazowszu odnotowano w lutym tego roku dwa zgony z powodu grypy. W obu przypadkach były to osoby starsze – informuje WSSE.

Najczęstszymi powikłaniami są zapalenie oskrzeli, infekcje dróg oddechowych, wysoka gorączka, do 40 stopni Celsjusza. Zauważalny jest wzrost zachorowań wśród ludzi spoza grup podwyższonego ryzyka, którzy do tej pory chorowali rzadziej. Do lekarzy trafia wielu pacjentów w wieku 20-50 lat, dotąd nie chorujących, którzy mają ciężki przebieg grypopodobnych infekcji wirusowych. Mimo leczenia nawet wieloma lekami pacjenci trafiają z ciężkimi powikłaniami pogrypowymi typu zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, astma, długotrwały kaszel – informuje Warszawska Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna.

Objawy grypy:

• gorączka – w grypie objawem charakterystycznym jest wysoka gorączka (powyżej 380C), która trwa średnio 3-4 dni

• ból głowy – intensywny, silny

• ból gardła – rzadko

• uogólniony ból mięśni i stawów – o dużym nasileniu

• nieżyt nosa (katar) – występuje sporadycznie i nigdy nie jest tak intensywny jak w przeziębieniu

• kichanie – w grypie czasami, znacznie rzadziej niż w przeziębieniu

• kaszel – ma charakter suchy i napadowy,

• osłabienie, wyczerpanie – wczesne i bardzo nasilone oraz może się przeciągać nawet do 2-3 tygodni

(źródło: WSSE Warszawa – wsse.waw.pl)

Dodaj komentarz