Protest lokatorów w rocznicę śmierci Jolanty Brzeskiej

W siódmą rocznicę śmierci Jolanty Brzeskiej przed siedzibą Komendy Stołecznej Policji protestowali przedstawiciele środowisk lokatorskich.

 fot. By Mateusz Opasiński (Own work) [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

W proteście uczestniczyli przedstawiciele między innymi Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów, Ruchu Sprawiedliwości Społecznej, Komitetu Obrony Lokatorów. Mieli transparenty z podobizną Jolanty Brzeskiej oraz wznosili hasła typu „lokatorzy to nie towar”.

Zebrali się pod siedzibą stołecznej policji, bo to właśnie policja odpowiada za zaniedbania w pierwszym etapie śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej.

Jolanta Brzeska walcząc o prawa do mieszkania w kamienicy przy ul. Nabielaka 9. stała się przywódczynią i symbolem protestów lokatorskich. 1 marca 2011 roku została bestialsko zamordowana. Kobietę wywieziono z jej mieszkania do Lasu Kabackiego i spalono żywcem.

Pomimo ewidentnych dowodów na zbrodnię, policja początkowo badała sprawę pod kątem samobójstwa. Prokuratura uznała potem, że doszło wprawdzie do zbrodni, jednak śledztwo umorzyła, z uwagi na niewykrycie sprawców. Po latach śledztwo zostało wznowione. Okazało się, że śledczy zlekceważyli wiele dowodów w sprawie.(az).

Dodaj komentarz