Moskale zatrzymani. Rekonstrukcja na Kamionku

Spory mróz nie odstraszył mieszkańców, którzy przybyli na Kamionkowskie Błonia Elekcyjne by podziwiać rekonstrukcję największej bitwy Powstania Listopadowego. Sobota była drugim dniem dzielnicowych obchodów 187. Rocznicy bitwy o Olszynkę Grochowską.

fot. screenshot Youtube

W rekonstrukcji wzięło udział 116 żołnierzy kawalerii konnej, 65 żołnierzy piechoty, 50 żołnierzy piechoty białoruskiej, pięć dział armatnich z obsługą – chwalą się organizatorzy. Obchody rocznicy bitwy rozpoczęły się o godzinie 13.30. Zgromadzeni mogli podziwiać uroczystą odprawę wojsk, następnie pokaz wojskowej musztry. Po około godzinie rozpoczęła się rekonstrukcja samej bitwy. Oprócz pokazów potyczek uświetniły ją efekty pirotechniczne. Impreza trwała do 16.

Obchody rocznicy największej bitwy Powstania Listopadowego rozpoczęły się już w piątek od okolicznościowych wystąpień i złożenia kwiatów przez władze dzielnicy.

W sobotę atrakcją dnia była sama rekonstrukcja. W niedzielę, 25 lutego, a więc w samą rocznicę starcia kulminacyjnym punktem obchodów będzie uroczysta msza św. w kościele pw. Najczystszego Serca Maryi na pl. Szembeka, której przewodniczył będzie bp warszawsko-praski Romuald Kamiński, następnie marsz ulicą Chłopickiego do Alei Chwały. Msza święta rozpocznie się o godz. 12.30.

Bitwa o Olszynkę Grochowską była najkrwawszym starciem Powstania Listopadowego. 25 lutego 1831 roku naprzeciwko siebie stanęły armia rosyjska. Po stronie rosyjskiej było to 60 tysięcy żołnierzy pod dowództwem generała Iwana Dybicza, po stronie polskiej 40 tysięcy polskich żołnierzy. Bitwa pozostała nierozstrzygnięta, jednak uniemożliwiła wojskom rosyjskim szturm stolicy. W bitwie poległo 6800 żołnierzy polskich i 9400 żołnierzy rosyjskich.

(Telegraf24, diecezja warszawsko-praska, UD Praga Południe)

 

Dodaj komentarz