Muzeum Sztuki Nowoczesnej (w końcu) będzie budowane

Ratusz rozpoczyna realizację jednej z najważniejszych inwestycji kulturalnych ostatnich lat. Jest już pozwolenie na budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a za parę dni poznamy szczegóły przetargu na wykonanie inwestycji – pochwalili się miejscy urzędnicy.

Zdjęcie historyczne, plac Defilad, z lewej Kupieckie Domy Towarowe. Zostały one wyburzone w 2009 roku, bo miało powstać Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Powstanie dopiero teraz, a więc po dziewięciu latach… fot. Hiuppo/ I, Hiuppo [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY-SA 2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], via Wikimedia Commons

 Na pl. Defilad trwają obecnie prace związane z przebudową infrastruktury podziemnej, realizowane są kolejne etapy umowy z architektem Thomasem Phiferem. Podpisane pod koniec stycznia pozwolenie na budowę na pierwszy budynek kompleksu MSN i TR Warszawa stało się ostateczne. Niebawem powstanie też „plac centralny” według koncepcji wybranej w formule konkursu i konsultowanej z mieszkańcami Warszawy.

Budowa muzeum miała ruszyć już kilka lat temu. To właśnie m. in. koniecznością zwolnienia miejsca na tę placówkę władze Warszawy i prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz tłumaczyły likwidację hal Kupieckich Domów Towarowych w 2009 roku. Przez osiem lat w tym miejscu nie działo się nic. A przy poprzednim projekcie na Muzeum Sztuki Nowoczesnej wybuchła afera – projekt nie został zrealizowany, a miasto straciło pieniądze. Teraz Muzeum ma już ostatecznie powstać.

(Telegraf24, Warszawski Serwis Prasowy)

Dodaj komentarz