Rocznica największej bitwy Powstania Listopadowego

Już w piątek i sobotę na Grochowie odbędą się obchody 187. rocznicy Bitwy o Olszynkę Grochowską – największego starcia Powstania Listopadowego. W planach rekonstrukcja historyczna i złożenie wieńców pod pomnikiem bitwy.

plakat promujący uroczystości fot. Urząd Dzielnicy Praga Południe

Bitwa o Olszynkę Grochowską była najkrwawszym starciem Powstania Listopadowego. 25 lutego 1831 roku naprzeciwko siebie stanęły armia rosyjska. Po stronie rosyjskiej było to 60 tysięcy żołnierzy pod dowództwem generała Iwana Dybicza, po stronie polskiej 40 tysięcy polskich żołnierzy. Bitwa pozostała nierozstrzygnięta, jednak uniemożliwiła wojskom rosyjskim szturm stolicy. W bitwie poległo 6800 żołnierzy polskich i 9400 żołnierzy rosyjskich.

Z okazji 187 rocznicy Tomasz Kucharski Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe zaprosił na dzielnicowe uroczystości związane ze 187. rocznicą bitwy pod Olszynką Grochowską. Jak czytamy w zaproszeniu na stronie dzielnicy, złożenie wieńców pod pomnikiem bitwy nastąpi w piątek, 23 lutego, o godz. 11.00. W sobotę, 24 lutego, o godz. 13.30 na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych odbędzie się rekonstrukcja bitwy.

Scenariusz inscenizacji bitwy pod Olszynką Grochowską z 1831 roku

24 lutego 2018 roku:

Godz. 13.30-14.00

Uroczysta Odprawa Wojsk, przemówienia.

Godz. 14.00-14.30

Pokaz musztry kawalerii, piechoty i artylerii.

Godz. 14.30-15.30

Inscenizacja Bitwy

pod Olszynką Grochowską.

Godz. 15.30

Apel Poległych, wręczenie okazjonalnych odznaczeń z okazji inscenizacji, defilada rekonstruktorów – zakończenie inscenizacji.

(źródło: Telegraf24, UD Praga Południe)

2 Comments on “Rocznica największej bitwy Powstania Listopadowego

  1. A kto mówi, że wszystkie nie miały sensu? Zależy które. Wojna w obronie Konstytucji 3 maja miała sens, ale król wtedy stchórzył. I był II rozbiór. Powstanie kościuszkowskie nie miało szans i sensu – dlatego, że tu chodziło tylko o wygraną rewolucji francuskiej. To był cel Kościuszki, który to cel zresztą osiągnął. Zaborcy skupili się na Polsce. RewZdławili opór Polaków, dokonali 3 rozbioru. Kościuszko prysnął, potem ani myślał o wsparciu Napoleona. Rewolucja we Francji wygrała. A Polska PRZEZ KOŚCIUSZKĘ straciła niepodległość. Powstanie Listopadowe miało sens. Nie było powstaniem jako takim ale wojną polsko-rosyjską. Bo Polacy zerwali federację z Rosją, zdetronizowali cara i podmiot federacji – Królestwo Kongresowe – wystąpił przeciwko drugiemu podmiotowi – Imperium carskiemu. Bitwa o Olszynkę była wyrównana. Były szanse. Spartolone przez niemrawych dowódców…
    Powstania w czasie Wiosny Ludów były bez szans raczej. Powstanie Styczniowe dużo błędow było, wybuchło za późno. Za to wojna polsko-bolszewicka strategicznie nie miała prawa się udać. A jednak! Powstania śląskie częściowo udane, Wielkopolskie wielki tryumf. Warszawskie – niestety nienajlepszy pomysł, chociaż… gdyby Hitler nie był idiotą i zamiast je topić we krwi poddał Warszawę, byłoby to jedyne racjonalne działanie Niemców. Ale Niemcy byli źli w swojej wściekłości, sowieci w swoim cynizmie. W efekcie utopiono nas we krwi…
    Powstanie antykomunistyczne WiN i AK to już inny wymiar – to był rozpaczliwy krzyk mężów i ojców, do których dom wchodząbarbarzyńscy mordercy z przeważającą siłą.
    Powstanie powstaniu nierówne…

Dodaj komentarz