Msza św. i marsz w 187. rocznicę wielkiej Bitwy

Uroczysta msza św. w kościele pw. Najczystszego Serca Maryi na pl. Szembeka, której przewodniczył będzie bp warszawsko-praski Romuald Kamiński, następnie marsz ulicą Chłopickiego do Alei Chwały – to uroczystości kościelne w 187. rocznicę Bitwy o Olszynkę Grochowską.

fot. By Alina Zienowicz (Ala z), e-mail (Own work) [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Rocznica największej bitwy Powstania Listopadowego to także 93. rocznica erygowania parafii pw. Najczystszego Serca Maryi na pl. Szembeka. Diecezja warszawsko-praska zachęca do udziału w uroczystościach.

„Przed 187 laty niewielki, podwarszawski lasek, Olszynka Grochowska był świadkiem krwawego starcia wojsk polskich z armią carską, która maszerowała na Warszawę i zamierzała zdławić Powstanie Listopadowe. Opór polskich żołnierzy powstrzymał ofensywę wojsk rosyjskich na miasto. Dał powstańcom czas, tak potrzebny na zebranie sił, a przed wszystkim na kilka miesięcy pozwolił cieszyć się odzyskaną i wymarzoną wolnością. Pamięć o heroicznej walce Polaków jest naszym zobowiązaniem i wyrazem wdzięczności za ich mężną walkę o wolność. Walczyli o wolność dla przyszłych pokoleń, o wolność właśnie dla nas”

– czytamy na stronie diecezji.

„W 187. rocznicę Bitwy o Olszynkę Grochowską oraz 93. rocznicę erygowania parafii p.w. Najczystszego Serca Maryi chcemy uczcić pamięć poległych. Nasza Parafia jest pomnikiem wdzięczności za tamto zwycięstwo”

– napisał proboszcz parafii, ks. prał. Krzysztof Ukleja.

Parafia zaprasza rodziny, młodzież, dzieci, harcerzy, wszystkich, którzy chcą oddać hołd polskim bohaterom na Mszę Świętą, w niedzielę 25 lutego 2018 roku o godzinie 12.30

do parafii Najczystszego Serca Maryi przy Placu Szembeka.

Uroczystej Mszy Świętej będzie przewodniczył Ks. Bp Romulad Kamiński, biskup warszawsko-praski.

Pragniemy też powrócić do pięknej tradycji, dlatego po zakończonych uroczystościach odbędzie się marsz ulicą Chłopickiego do Alei Chwały.

Przyjdźcie! Zabierzcie ze sobą biało-czerwone flagi, flagi papieskie. Przyjdźcie, abyśmy wspólnie mogli podziękować żołnierzom walczącym pod Olszynką Grochowską za ich bohaterstwo, za świadectwo wierność najwyższym wartościom i ideałom. Za świadectwo wierności Ojczyźnie” – napisał ks. prał. Krzysztof Ukleja, proboszcz Parafii Najczystszego Serca Maryi.

(źródło: diecezja warszawsko-praska)

Dodaj komentarz