Pałac Saski rozwiąże sprawę pomnika śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego?

Jeśli dojdzie do odbudowy Pałacu Saskiego, Warszawa odzyska dawny zabytek. Rozwiąże się też problem zamkniętej przestrzeni na Krakowskim Przedmieściu – pomnik Lecha Kaczyńskiego będzie mógł stanąć przed Pałacem Prezydenckim. O sprawie pisze „Gazeta Wyborcza”.

Miniatura Pałacu Saskiego w skali 1:25 na ekspozycji w Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego fot. By Ryszard 74 (Own work) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

Argument ekspertów w sprawie budowy pomnika na Krakowskim Przedmieściu był zawsze jeden – zabytkowa ulica stanowi zamkniętą przestrzeń. Budowa na niej czegokolwiek nowego byłaby jej naruszeniem. Okazuje się jednak, że plany przywracania zabytków stolicy paradoksalnie mogą wpłynąć na rozwiązanie problemu. Wojewódzki konserwator zabytków – Jakub Lewicki w rozmowie z miesięcznikiem „Spotkania z zabytkami” zapowiedział, iż jest możliwość odbudowy Pałacu Saskiego. Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, stawiałoby to na nowo pytania o pomnik Józefa Poniatowskiego, który dziś stoi przed Pałacem Prezydenckim.

Przed laty jednak pomnik polskiego księcia stał właśnie przed Pałacem Saskim. Po jego zburzeniu – w różnych miejscach stolicy, aż pojawił się przed Pałacem Namiestnikowskim (obecnie prezydenckim). Przeniesienie pomnika na  historyczne miejsce sprawiłoby, że w jego miejscu spokojnie mógłby stanąć inny monument. Czy oznacza to, że przed Pałacem Prezydenckim pojawi się pomnik śp. Lecha Kaczyńskiego?

(źródło: Telegraf24, Spotkania z zabytkami, www.wyborcza.pl )

Dodaj komentarz