Tarcze wydrążą kolejny tunel metra

Już w najbliższym tygodniu tarcza TBM Krystyna będzie drążyć kolejny odcinek tunelu II linii metra między planowaną stacją Księcia Janusza a stacją Rondo Daszyńskiego. Kilka tygodni później prace zacznie tarcza Maria. Odcinek o długości 3,4 kilometra i trzy nowe stacje mają zostać oddane do użytku  w 2019 roku.

fot. ZTM

Tarcza Krystyna tzw. próbny rozruch rozpoczęła w piątek. W tygodniu ma rozpocząć właściwe drążenie tunelu. Kilka tygodni temu tunel na tym samym odcinku, ale w przeciwnym kierunku drążyć zacznie druga tarcza TBM – Maria.  Jak przypominają miejscy urzędnicy, tarcza TBM to długa niemal na 100 m maszyna, która drąży grunt i równocześnie buduje betonową obudowę tunelu. Po przejściu maszyny tunel jest gotowy, trzeba go jedynie wyposażyć w instalacje i urządzenia potrzebne do ruchu pociągów metra. Tarcze drążenie zakończą jesienią w specjalnie przygotowanym szybie wydobywczym za torami odstawczymi przy stacji Rondo Daszyńskiego.

Kolejny odcinek metra wyniesie 3,4 kilometra, znajdą się na nim trzy kolejne stacje – Płocka, Młynów i Księcia Janusza. Przejazd z tej ostatniej stacji do stacji Świętokrzyska ma wynieść 10 – 12 min., pociągi mają kursować co 1,5 – 2 minuty. Odcinek ma być gotowy w 2019 roku.

(źródło: UM ST. Warszawa)

 

Dodaj komentarz