370. lat od nadania Pradze praw miejskich

10 lutego 1648 roku, dokładnie 370 lat temu król Władysław IV nadał prawa miejskie Pradze. W sobotę organizowane są uroczystości w rocznicę tego wydarzenia. 

370 lat temu, 10 lutego 1648 roku,  Władysław IV nadał Pradze prawa miejskie

Praga jako wieś istniała już w wieku XVI, miastem została w roku 1648. Była nim do 1791 roku, kiedy to decyzją Sejmu Czteroletniego została włączona do Warszawy. Historia Pragi to krwawe dzieje wojen szwedzkich, wojny polsko-rosyjskiej czy powstania kościuszkowskiego, to tu oddziały rosyjskie dowodzone przez generała Suworowa dokonały krwawej rzezi mieszkańców zwanej Rzezią Pragi.

W czasie II wojny światowej Praga została w znacznie mniejszym stopniu zniszczona od lewobrzeżnej stolicy. Do dziś zachowany tu został klimat starej Warszawy.

Z okazji 370-lecia nadania praw miejskich Pradze, w dzielnicy odbywa się szereg  imprez i koncertów. O 12 przed Bazyliką katedralną św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika rozpoczął się  jarmark praski z występami i poczęstunkiem z okazji 370. rocznicy nadania praw miejskich Pradze. Jarmark potrwa do 20.

O 19. w Bazylice katedralnej odbędzie się koncert symfoniczny. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina wykona „Walc” z filmu „Ziemia Obiecana” komp. Wojciecha Kilara oraz Koncert Skrzypcowy D-Dur Op. 6. Paganiniego.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej  Duda.

(źródło: Telegraf24, UD Praga Północ)

 

Dodaj komentarz