Oszuści „na policjanta” znów zaatakowali. I tym razem nie emeryta!

44 letni mężczyzna podając się za ,,policjanta”, próbował wyłudzić 60 tys. złotych od 49-latka. Decyzją sądu mężczyzna został tymczasowo aresztowany. Komenda Stołeczna Policji przestrzega przed oszustami.

zatrzymany za próbę oszustwa „na policjanta” fot. policja

Jak podaje KSP, kiedy policjanci z Ochoty otrzymali informację, że oszuści najprawdopodobniej próbują wyłudzić 60 tys. złotych metodą na tzw. „policjanta” natychmiast przystąpili do działania. Dzięki współpracy funkcjonariuszy z 49-latkiem, którego próbowano oszukać, 44-latek podejrzany o udział w tym przestępstwie trafił w ich ręce.

Jak relacjonują policjanci, sposób działania oszustów i w tym przypadku był bardzo charakterystyczny. Do pokrzywdzonego zadzwonił mężczyzna podając się za funkcjonariusza Policji i poinformował, że pieniądze zgromadzone na jego koncie bankowym są zagrożone. Oszust powiedział mężczyźnie, że nie straci on swoich oszczędności jeśli mu je przekaże na przechowanie. Na szczęście 49-latek w porę zorientował się, że może paść ofiarą oszusta i ostatecznie pieniędzy nie przekazał.

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu przedstawili 44-latkowi zarzut za usiłowanie oszustwa. Prokurator wystąpił z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie mężczyzny, a sąd do wniosku się przychylił. Mężczyźnie może grozić kara do 8 lat więzienia – podaje policja.

Komenda Stołeczna Policji przestrzega przed oszustami:

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.

Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną . Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.

(źródło: policja)

Dodaj komentarz