Warszawska Straż Miejska szkoliła bezdomnych

Pierwsza pomoc, reanimacja w przypadku wypadków bądź nagłych zachorowań, ataku serca czy udaru jest niezmiernie ważna. Umiejętności tej strażnicy miejscy uczyli w czwartek osoby bezdomne z ośrodka na Ursusie.

fot. strazmiejska.waw.pl

Strażnicy miejscy od dawna prowadzą szkolenia z pomocy przedmedycznej m.in. uczniów, nauczycieli, seniorów, pracowników ośrodków pomocy społecznej. Od kilku miesięcy takie zajęcia prowadzone są także przez funkcjonariuszy Referatu Profilaktyki w Pensjonacie św. Łazarza w Ursusie, gdzie przebywają osoby bezdomne – informuje Straż Miejska.

W szkoleniach w Pensjonacie św. Łazarza udział biorą pracownicy ośrodka, wolontariusze i osoby wychodzące z bezdomności. 8 lutego zajęcia z pomocy przedmedycznej prowadzili st. insp. Halina Ceglińska i mł. insp. Piotr Kożuch. Funkcjonariusze zaprezentowali między innymi jak należy postępować z osobami nieprzytomnymi. Strażnicy miejscy pokazali jak zadbać o swoje bezpieczeństwo na miejscu zdarzenia, w jaki sposób stwierdzić czy osoba oddycha, jak wezwać pomoc oraz w jaki sposób należy jej udzielić. Osoby biorące udział w szkoleniu próbowały masażu serca na szkoleniowym fantomie, a także zobaczyły jak prosta jest obsługa defibrylatora.

W kolejnych etapach funkcjonariusze pokazali jak powinno się postępować z osobami, które zemdlały, doznały ataku padaczki, zakrztusiły się bądź zadławiły lub doznały urazów. Niektórzy z uczestników szkolenia podawali przykłady zdarzeń, których byli świadkami – informuje Straż Miejska.

– Szkolenie osób bezdomnych z zakresu pomocy przedmedycznej jest dla nich bardzo ważne. Oni nie raz stykali się z podobnymi trudnymi sytuacjami. Poza tym te zajęcia mają nie tylko walor edukacyjny, ale i psychologiczny. Nasi pensjonariusze mają okazję nauczyć się pomagania innym i wziąć udział w zajęciach, podczas których muszą ze sobą współdziałać.

– powiedziała po zajęciach Katarzyna Doliwa, psycholog Pensjonatu św. Łazarza.

(inf. pras. Straż Miejska, oryginalny materiał TUTAJ)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*