Warszawska Straż Miejska szkoliła bezdomnych

Pierwsza pomoc, reanimacja w przypadku wypadków bądź nagłych zachorowań, ataku serca czy udaru jest niezmiernie ważna. Umiejętności tej strażnicy miejscy uczyli w czwartek osoby bezdomne z ośrodka na Ursusie.

fot. strazmiejska.waw.pl

Strażnicy miejscy od dawna prowadzą szkolenia z pomocy przedmedycznej m.in. uczniów, nauczycieli, seniorów, pracowników ośrodków pomocy społecznej. Od kilku miesięcy takie zajęcia prowadzone są także przez funkcjonariuszy Referatu Profilaktyki w Pensjonacie św. Łazarza w Ursusie, gdzie przebywają osoby bezdomne – informuje Straż Miejska.

W szkoleniach w Pensjonacie św. Łazarza udział biorą pracownicy ośrodka, wolontariusze i osoby wychodzące z bezdomności. 8 lutego zajęcia z pomocy przedmedycznej prowadzili st. insp. Halina Ceglińska i mł. insp. Piotr Kożuch. Funkcjonariusze zaprezentowali między innymi jak należy postępować z osobami nieprzytomnymi. Strażnicy miejscy pokazali jak zadbać o swoje bezpieczeństwo na miejscu zdarzenia, w jaki sposób stwierdzić czy osoba oddycha, jak wezwać pomoc oraz w jaki sposób należy jej udzielić. Osoby biorące udział w szkoleniu próbowały masażu serca na szkoleniowym fantomie, a także zobaczyły jak prosta jest obsługa defibrylatora.

W kolejnych etapach funkcjonariusze pokazali jak powinno się postępować z osobami, które zemdlały, doznały ataku padaczki, zakrztusiły się bądź zadławiły lub doznały urazów. Niektórzy z uczestników szkolenia podawali przykłady zdarzeń, których byli świadkami – informuje Straż Miejska.

– Szkolenie osób bezdomnych z zakresu pomocy przedmedycznej jest dla nich bardzo ważne. Oni nie raz stykali się z podobnymi trudnymi sytuacjami. Poza tym te zajęcia mają nie tylko walor edukacyjny, ale i psychologiczny. Nasi pensjonariusze mają okazję nauczyć się pomagania innym i wziąć udział w zajęciach, podczas których muszą ze sobą współdziałać.

– powiedziała po zajęciach Katarzyna Doliwa, psycholog Pensjonatu św. Łazarza.

(inf. pras. Straż Miejska, oryginalny materiał TUTAJ)

Dodaj komentarz