Udawali funkcjonariuszy. Zostali zatrzymani

Policjanci z Bielan na gorącym uczynku złapali oszustów, którzy chcieli okraść staruszkę metodą „na funkcjonariusza CBŚP”. Wpadli podczas próby wyłudzenia 30 tys. złotych od 81 latki.

fot. policja

Jak informuje Komenda Stołeczna Policji, kryminalni z Bielan otrzymali informację, że oszuści najprawdopodobniej próbują wyłudzić pieniądze metodą na tzw. ,,funkcjonariusza CBŚP”. Przygotowali zasadzkę.

Kobieta miała przekazać oszustowi kwotę 30 000. Gdy policjanci zauważyli podejrzanych mężczyzn wkroczyli do akcji i zatrzymali podejrzanego na gorącym uczynku. 81-latka złożyła zeznania w komendzie. Opowiedziała, że tego samego dnia zadzwonił do niej mężczyzna i powiedział, że jej pieniądze na koncie są zagrożone, a on właśnie prowadzi działania zmierzające do zatrzymania oszustów.  Kazał jej wypłacić pieniądze z banku i przekazać policjantowi, który przyjdzie po nie do bloku.

Kryminalni  zatrzymali trzech mężczyzn, którzy chcieli oszukać starszą panią. Prokurator przedstawił 29-latkowi, 30-latkowi i 31-latkowi zarzut usiłowania oszustwa i  wystąpił z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie na trzy miesiące, do którego sąd się przychylił. Mężczyznom może grozić teraz kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Jak przypomina policja – oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać starsze osoby. Podają wymyślone nazwisko oraz numer odznaki policyjnej. Przekonują starsze osoby, że rozpracowują grupę przestępczą zajmującą się okradaniem kont bankowych. Celem ratowania oszczędności, jak również zatrzymania sprawców na gorącym uczynku nakazują starszej osobie wypłacenie wszelkich oszczędności, bądź zaciągnięcie kredytu i przekazanie gotówki wskazanej osobie, pozostawienie w koszu na śmieci, bądź przelanie na wskazane konto. Oszust informuje także, że w skład grupy przestępczej wchodzą pracownicy banku, w związku z tym zabrania starszej osobie rozmowy z bankierami, jak również informowania kogokolwiek o akcji. Po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa.

W takich sytuacjach przede wszystkim należy zachować ostrożność. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku żadnych oszczędności. Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie – ostrzega Komenda Stołeczna Policji.

(źródło: policja)

 

Dodaj komentarz