„Trzynastka” dla Gronkiewicz-Waltz. Ponad dwanaście tysięcy złotych dodatkowej pensji!

Hanna Gronkiewicz-Waltz odchodzi w tym roku ze stanowiska prezydenta Warszawy. Jednak na razie może cieszyć się profitami wynikającymi z zajmowanej funkcji. Otrzyma bowiem 12 258 złotych tytułem 13 pensji. „Trzynastki” urzędnikom zostaną wypłacone do końca marca.

fot. Facebook.com

Człowiek pracujący na swoim, czy na zwykłej posadzie w prywatnej korporacji bądź firmie, zazwyczaj nie może liczyć na peerelowski relikt w postaci 13 pensji. Co innego samorządowi urzędnicy. Od tych najniższego szczebla, po prezydentów i burmistrzów miast – „trzynastki” im przysługują. Nie inaczej jest z prezydent stolicy. Jak podaje „Fakt”  Hanna Gronkiewicz-Waltz ma otrzymać 12 258 złotych. To sporo. Jednak każdy, kto już chciałby oburzyć się na panią prezydent powinien zerknąć na wysokości „trzynastek” innych włodarzy miast. I choć 12 258 złotych to duża kwota, jest kilku prezydentów, którzy dostaną więcej. Według „Faktu” wyższą trzynastą pensję otrzyma pięciu włodarzy miast:

Rafał Dutkiewicz, który prezydentem Wrocławia jest od 16 lat, dostanie 13 213 zł. Rządzący od 20 lat Grynią Wojciech  Szczurek 12 802 zł., a (również władający miastem od 20 lat) prezydent Gdańska Paweł Adamowicz 12 305 zł. Nieznacznie wyższe „trzynastki” od Hanny Gronkiewicz-Waltz otrzymają prezydent Gliwic (rządzi od 15 lat) Zygmunt Frankiewicz – 12 293 zł., oraz rządząca od ośmiu lat Łodzią Hanna Zdanowska, która otrzyma 12 277 zł. W zestawieniu „Faktu” rządząca od 12 lat prezydent Warszawy ma szóste miejsce.

Na trzynaste pensje wszystkich urzędników – od szeregowego pracownika po prezydenta miasta w całym kraju przeznaczonych zostanie aż 6,5 miliarda złotych.  Prezydenci, którzy będą pod koniec roku odchodzić ze stanowiska mają dostać odprawy, w wysokości od 35 – 38 tysięcy złotych.

Jak podaje „Fakt”, choć pieniądze wydają się spore, dla prezydentów są wciąż zbyt małe. Związek Miast Polskich planuje podwyższenie tych kwot w przyszłości – podał „Fakt”. Tabloid poinformował też, że przedstawiciele ZMP nie odpowiedzieli na pytania gazety.

(źródło: fakt.pl)

Dodaj komentarz