Z praskimi seniorami o przestępstwach „na wnuczka”

W minioną środę w Wyższej Szkole Menadżerskiej przy ul. Kawęczyńskiej zorganizowano spotkanie z seniorami z Uniwersytetu III Wieku. Z najstarszymi mieszkańcami Pragi spotkali się dzielnicowi – st. sierż. Piotr Łańcucki i st. sierż. Piotr Łupina oraz przedstawicielka Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w dzielnicy Praga Północ.

fot. policja

Policjanci podczas prelekcji opowiedzieli o oszustach dokonujących przestępstw na osobach starszych, działających za pomocą różnych metod, wykorzystujących najczęściej zaufanie i „dobre serce” starszych ludzi. Policjanci tłumaczyli, jak nie stać się ofiarą przestępstw metodą „na krewnego, policjanta, administratora czy prokuratora”. Funkcjonariusze opisali sposoby działania przestępców i podali wiele przykładów z życia, na potwierdzenie własnych słów.

Jak informuje policja, policjanci przypomnieli, że niestety wciąż są osoby, które stają się ofiarami tego typu przestępców. Kiedy odbierają telefon od rzekomego „policjanta” z prośbą o pomoc w zatrzymaniu oszustów działających metodą na tzw. „wnuczka”, przekazują często oszczędności całego życia.

St. sierż. Piotr Łupina oraz st. sierż. Piotr Łańcucki tłumaczyli również, że oszuści bardzo często pukają do drzwi pod różnymi pretekstami, np. z prośbą o wodę czy o coś do jedzenia, oferując sprzedaż artykułów przemysłowych bądź też podając się za osoby pełniące funkcje urzędowe, np. listonosza, pracownika ZUS-u, siostrę PCK, hydraulika lub przedstawiciela fundacji czy stowarzyszenia. Po podstępnym wejściu do mieszkania, wykorzystując nawet chwilową nieuwagę, okradają domowników.

Policjanci informowali, w jaki sposób uchronić mieszkanie przed włamaniem, jak zabezpieczyć swoje oszczędności oraz biżuterię przed kradzieżą oraz, jak nie paść ofiarą kieszonkowego złodzieja – informuje policja.

(źródło: policja)

Dodaj komentarz