Grypa w stolicy i na Mazowszu. Niepokojące dane

Tylko w pierwszych dwóch tygodniach 2018 r. (1-15.01.) na terenie Mazowsza zgłoszono i zarejestrowano 52 tysiące 533 przypadki zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne – informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie. Od 1 października do 15 stycznia było to aż 337 tysięcy 187 przypadków zachorowań. W Warszawie od 1 października zarejestrowano 59 tysięcy 895 zachorowań.

fot. freeimages.com

 

Było to mniej przypadków, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku 57 tysięcy 070 przypadków, ale znacznie więcej niż dwa lata temy (25 tysięcy 708 przypadków).

Na całym Mazowszu w okresie od 1 października 2017 do 15 stycznia 2018 r. odnotowano łącznie 337 tysięcy 187 przypadków zachorowań, co stanowi wynik wyższy względem tego samego okresu w ubiegłym sezonie grypowym: 323 968 zachorowań. Na Mazowszu nie odnotowano od początku roku żadnych zgonów z powodu grypy.

W Warszawie w okresie 1 października 2017 -15 stycznia 2018 r. odnotowano 59 tysięcy 895 zarejestrowanych przypadków

Jak podaje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, pacjenci zgłaszający się do szpitali i przychodni najczęściej mają zapalenie oskrzeli, infekcje dróg oddechowych. Narzekają także na bóle mięśni i wysoką gorączkę do 40 stopni Celsjusza. Niestety, w tym sezonie zauważalny jest wzrost zachorowań wśród ludzi spoza grup podwyższonego ryzyka, którzy do tej pory chorowali rzadziej. Do lekarzy trafia wielu pacjentów w wieku 20-50 lat, dotąd nie chorujących, którzy mają ciężki przebieg grypopodobnych infekcji wirusowych. Mimo leczenia nawet wieloma lekami pacjenci trafiają z ciężkimi powikłaniami pogrypowymi typu zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, astma, długotrwały kaszel.

Styczeń to początek tzw.: szczytu zachorowań, który przypada zawsze na pierwsze trzy miesiące roku. W okresie infekcji należy regularnie wietrzyć pomieszczenia, omijać duże skupiska ludzi oraz dokładnie myć ręce: wirusy są na poręczach w autobusach czy na klamkach.

Jak przypomina WSSE, czynnikiem sprawczym grypy są wirusy – w przypadku grypy są to różne typy wirusów grypy A, B lub C.

Grypa różni się od przeziębienia. W większości przypadków zarówno w przeziębieniu, jak i w grypie rozwój choroby jest szybki. Średnio po 48 godzinach pojawiają się objawy – w obu chorobach trwają około 2-4 dni, przy czym w przypadku przeziębienia choroba najczęściej trwa ok. tygodnia, a w przypadku grypy ok. 1-2 tygodni. Sam przebieg choroby w przeziębieniu jest łagodny i dominują objawy miejscowe infekcji górnych dróg oddechowych, natomiast w grypie przebieg może być od łagodnego po ciężki i na pierwszy plan wybijają się objawy ogólnoustrojowe o dużym nasileniu.

Objawy grypy:

• gorączka – w grypie objawem charakterystycznym jest wysoka gorączka (powyżej 380C), która trwa średnio 3-4 dni
• ból głowy – intensywny, silny

• ból gardła – rzadko
• uogólniony ból mięśni i stawów – o dużym nasileniu

• nieżyt nosa (katar) – występuje sporadycznie i nigdy nie jest tak intensywny jak w przeziębieniu
• kichanie – w grypie czasami

• kaszel – ma charakter suchy i napadowy,
• osłabienie, wyczerpanie – wczesne i bardzo nasilone oraz może się przeciągać nawet do 2-3 tygodni

(źródło: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie)

Dodaj komentarz