Prezydent: „Niech posługa przynosi dobre owoce”. Ingres bp. Kamińskiego

W sobotę odbył się ingres nowego ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej biskupa Romualda Kamińskiego. W uroczystościach uczestniczyli biskupi z całej Polski, księża diecezjalni, przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych. Odczytano list od prezydenta RP Andrzeja Dudy. 

fot. Mirosław Hartung By Mirosław Hartung (Romuald Kamiński) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

Nowego ordynariusza do katedry wprowadził bp Salvatore Pennachio, nuncjusz papieski w Polsce. Podczas uroczystości abp Henryk Hoser, bp senior  przekazał swemu następcy pastorał i inne insygnia władzy biskupiej. W homilii odniósł się do dziesięciu lat swojej posługi:

Jeżeli udało się wiele zadań wykonać i szereg celów osiągnąć, to dzięki modlitwie, współpracy, lojalności i duchowi posłuszeństwa ofiarnych osób, wspólnot i zespołów, w tym współpracowników kurialnych

mówił abp Hoser.

Z kolei bp Romuald Kamiński podniósł temat wagi wspólnot zakonnych działających na terenie diecezji oraz zaznaczył konieczność rozwijania mediów katolickich. Przypomniał, że w czasie posługo każdego ordynariusza diecezji powstawało jakieś katolickie medium w diecezji. Za czasów abp. Kazimierza Romaniuka powstało Radio Warszawa, w latach, gdy ordynariuszem był abp Sławoj Leszek Głódź powstał tygodnik diecezjalny „Idziemy”, a w czasie, gdy diecezją kierował abp Hoser  powstała internetowa telewizja Salve TV.

W uroczystości oprócz biskupów z całej Polski wzięli udział przedstawiciele władz, a prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda skierował na ręce nowego pasterza diecezji okolicznościowy lis:

Praca duszpasterska w Kościele warszawsko-praskim przynosi coraz to nowe wyzwania, związane z przemianami społecznymi, ekonomicznymi i kulturowymi. Ufam, że wszechstronna wiedza i bogate doświadczenie Ekscelencji będą bezcenną pomocą w pełnieniu obejmowanej zaszczytnej i odpowiedzialnej godności (…) winszując ingresu, z serca życzę Księdzu Biskupowi obfitości łask Bożych, zdrowia oraz pełni sił ducha i ciała. (…) Niechaj posługa Ekscelencji przynosi dobre owoce Kościołowi warszawsko-praskiemu i całej naszej Ojczyźnie

– napisał prezydent Andrzej Duda.

We wrześniu ub. r.  papież mianował abp. Kamińskiego biskupem koaudiutorem diecezji, to znaczy biskupem pomocniczym, który w chwili zakończenia posługi przez obecnego ordynariusza sam zostaje ordynariuszem. W listopadzie ub. roku, w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego i zgodnie z prawem kanonicznym abp Hoser złożył rezygnację z zajmowanej funkcji. Papież 8 grudnia ub. r. rezygnację przyjął, a bp Romuald Kamiński automatycznie stał się ordynariuszem diecezji. Uroczysty ingres odbył się w sobotę, 20 stycznia.

Abp Henryk Hoser ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej był w latach 2008 – 2017. Wcześniej był m. in. misjonarzem w Rwandzie w latach 1994 – 1996.

Nowy ordynariusz, bp Romuald Kamiński był kapelanem prymasa kard. Józefa Glempa, a od 1992 roku kanclerzem diecezji warszawsko-praskiej. W 2005 roku został biskupem pomocniczym diecezji ełckiej. Jego zawołanie biskupie to: Sub Tuum praesidium – Pod Twoją obronę. 

Od soboty nowy biskup jest już w pełni ordynariuszem diecezji.

(Telegraf24)

2 Comments on “Prezydent: „Niech posługa przynosi dobre owoce”. Ingres bp. Kamińskiego

Dodaj komentarz