Ratusz zaskarżył zgodę na budowę Południowej Obwodnicy Warszawy

Prezydent Warszawy odwołała się w piątek od decyzji wojewody mazowieckiego, który zgodził się na budowę Południowej Obwodnicy Warszawy. Argumentem jest ekologia.

fot. Mazowiecki Urząd Wojewódzki

„Wnoszę o zmianę decyzji Wojewody Mazowieckiego nr 521/II/2017 z 28 grudnia 2017 r., poprzez zamieszczenie w niej wymogu montażu przez inwestora urządzeń ochrony powietrza w wentylatorniach systemu wentylacji tunelu”

– napisała prezydent stolicy.

Według ratusza decyzja wojewody pomija obowiązujące akty prawa miejscowego jakimi są programy ochrony środowiska. Wojewoda nie uwzględnił także interesu społecznego w zakresie ochrony środowiska i nie rozpatrzył wszystkich argumentów miasta – przekonują urzędnicy.

Chodzi o budowę odcinka  drogi ekspresowej S2 od węzła „Puławska” (bez węzła) do węzła „Przyczółkowa” (bez węzła) o długości ok. 4,6 km. Odcinek przebiegać ma przez Ursynów i Wilanów.

POW umożliwi powiązanie dróg krajowych w kierunku Terespola, Lublina, Krakowa Wrocławia, a przez Trasę Admii Krajowej ułatwić dojazd do Gdańska czy Białegostoku. Ma być też odciążeniem dla stolicy, dzięki czemu jakość powietrza w mieście powinna się poprawić.

Jak przypomina na swoich stronach wojewoda mazowiecki, decyzję o wydaniu zgody na budowę POW wydał na podstawie trzech przesłanek:

  1. zgodność projektu budowlanego z wymaganiami ochrony środowiska (w szczególności określonymi w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach i postanowieniem uzgadniającym warunki realizacji inwestycji).

  2. Zgodność projektu zagospodarowania działki lub terenu z przepisami, w tym techniczno-budowlanymi.

  3. Kompletność projektu budowlanego i posiadanie wymaganych opinii, uzgodnień, pozwoleń i sprawdzeń

– czytamy w uzasadnieniu wojewody z 28 grudnia ub. roku.

(źródło: Urząd Miasta Stołecznego Warszawa, Mazowiecki Urząd Wojewódzki)

 

2 Comments on “Ratusz zaskarżył zgodę na budowę Południowej Obwodnicy Warszawy

Dodaj komentarz