Skarbówka chce ściągnąć pieniądze z Noakowskiego 16

Mąż i córka Hanny Gronkiewicz-Waltz zwrócili po 1 mln 87 tys. zł. za zyski zarobione na reprywatyzacji nieruchomości przy Noakowskiego 16. Skarbówka chce zwrotu od pozostałych ośmiu osób, które zdaniem komisji weryfikacyjnej rodzinie Hanny Gronkiewicz-Waltz i jej rodzinie nie należały się. W przypadku jednej osoby, mieszkającej za granicą, ściągnięcie środków ma potrwać nieco dłużej. 

fot. Andrzej Kuryło By Adam Kuryło (Own work) [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Kamienica przy Noakowskiego 16 po wojnie została przejęta przez szmalcowników, na podstawie sfałszowanego dokumentu. Potem kamienicę nabył Roman Kępski, wujek Andrzeja Waltza. Następnie kamienicę znacjonalizowano. W roku 2003 budynek odzyskali spadkobiercy Kępskiego, w tym najbliższi Hanny Gronkiewicz-Waltz. Jak się okazało, Kępski już w latach 40. doskonale zdawał sobie sprawę z faktu, że kamienica została przejęta nielegalnie (zachował się protokół z przesłuchania Kępskiego w prokuraturze).

Kamienica została ostatecznie sprzedana prywatnej firmie, która drastycznie podniosła czynsze lokatorom. (az)

Dodaj komentarz