Kara administracyjna dla rodziny HGW. Gigantyczna

15 milionów, trzysta siedemdziesiąt pięć tysięcy złotych – tyle musi zwrócić rodzina prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz Miastu Stołecznego Warszawa. Taką decyzję podjęła Komisja Weryfikacyjna w sprawie reprywatyzacji. Chodzi o wzbogacenie się na kamienicy przy Noakowskiego 16. 

fot. policja

Jeśli decyzja komisji się uprawomocni, przewodniczący komisji może wystawić tytuł egzekucyjny. Pieniądze ma zwrócić jedenaście osób. W tym mąż Hanny Gronkiewicz-Waltz oraz jej córka.

Zdaniem Patryka Jakiego z komisji weryfikacyjnej prezydent stolicy doskonale zdawała sobie sprawę z nieprawidłowości podczas przejmowania kamienicy w roku 1946.

Przypomnijmy, że kamienica przy Noakowskiego 16 po wojnie została przejęta przez szmalcowników, na podstawie sfałszowanego dokumentu. Potem kamienicę nabył Roman Kępski, wujek Andrzeja Waltza. Następnie kamienicę znacjonalizowano. W roku 2003 budynek odzyskali spadkobiercy Kępskiego, w tym najbliższi Hanny Gronkiewicz-Waltz. Jak się okazało, Kępski już w latach 40. doskonale zdawał sobie sprawę z faktu, że kamienica została przejęta nielegalnie (zachował się protokół z przesłuchania Kępskiego w prokuraturze).

Kamienica została ostatecznie sprzedana prywatnej firmie, która drastycznie podniosła czynsze lokatorom. (az)

Dodaj komentarz