Smog przynajmniej do środy. Na razie bez darmowej komunikacji

Od poniedziałku jakość powietrza w stolicy jest dramatycznie zła. Tak ma być do środy. Zaleca się pozostanie w domach, a przede wszystkim przesiadkę z samochodów prywatnych do komunikacji miejskiej. Władze stolicy nie wprowadzają na razie darmowych przejazdów autobusami, tramwajami i metrem. 

Smog, fot. mazowieckie.pl

Smog jest szczególnie uciążliwy z powodu braku wiatru. Przez to stężenie szkodliwych substancji utrzymuje się na trwale wysokim poziomie. Tak złe powietrze jest szczególnie groźne dla dzieci, osób starszych, a także osób z chorobami krążenia i dróg oddechowych. W dłuższej perspektywie czasowej szkodzi wszystkim. Powodem smogu w Warszawie jest zbyt wielka ilość emisji spalin samochodowych, spalanie śmieci i trujących odpadów, palenie w piecach węglem złej jakości. Duże znaczenie mają też betonowe pustynie, w jakie zmieniają się nasze osiedla.

Ratusz monitoruje sytuację, jednak na razie nie wprowadza darmowej komunikacji miejskiej. W ubiegłym roku, w najgorsze dni darmowa komunikacja była wprowadzana. Zaleca się pozostanie w domach (szczególnie w przypadku dzieci, ludzi starszych, osób z chorobami układu krążenia i płuc), powstrzymanie od palenia w kominkach, przesiadkę do komunikacji miejskiej. Fatalna jakość powietrza utrzyma się do jutra.

Szacuje się, że wielki smog londyński  5 do 9 grudnia 1952 roku zabił w początkowej fazie 4 tysiące osób, a w dłuższej perspektywie czasowej nawet 12 tysięcy.

(Telegraf24)

Dodaj komentarz