Rekordowe poparcie władz Warszawy? Niekoniecznie

Barometr Warszawski – sondaż, który ma na celu zbadać nastroje warszawiaków, w tym roku zaskoczył wszystkich. Okazuje się, że rekordowo wysokim zaufaniem cieszą się władze stolicy. Problem w tym, że sondaż robiony był na zamówienie ratusza. A w sondażach tego typu liczy się także sposób zadania pytań. (KOMENTARZ).

Poziom zadowolenia warszawiaków nie musi być tożssamy z poparciem dla władz stolicy. fot. By Spens03 – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21264251

 

Wg barometru w tym roku mieszkańcy czują się bezpiecznie, oceniają, że władze miasta działają sprawnie, komunikacja jest niezła itd. itp. Problem w tym, że gdyby ktoś mnie spytał, czy jestem zadowolona z życia w mieście, odpowiedź byłaby twierdząca. Czy czuję się bezpiecznie?  Raczej tak. Czy urzędnicy miejscy działają sprawnie, a HGW sprawnie zarządza stolicą? Oczywiście. Jednak tu jest pies pogrzebany. Bo fakt, że oceniam, że ktoś jest sprawny w administrowaniu, nie oznacza jeszcze mojego poparcia! Władze stolicy bardzo sprawnie usunęły kupców z KDT. A działanie to, choć sprawne, uważam za skandaliczne. Władze stolicy były niezwykle sprawne przy przyznawaniu zwrotów czyścicielom kamienic (ale już niekoniecznie prawowitym spadkobiercom), ale to na pewno nie powód, by władze te popierać. Czy komunikacja jest lepsza niż 11 lat temu? No pewnie, mamy całą pierwszą linię i centralny odcinek drugiej linii metra, mamy nowe inwestycje. A jednak mam świadomość, że część tych inwestycji była planowana już za poprzednich władz, że gros z nich udało się zrealizować dzięki kasie z Unii Europejskiej, której poprzednicy HGW nie mieli, że przy budowie metra były rażące opóźnienia i wpadki (zalanie stacji Powiśle). A jednak, gdy ktoś spyta, czy jest lepiej, odpowiem – oczywiście, że jest. Nie oznacza to jednak afirmacji dla poczynań Gronkiewicz-Waltz i jej urzędników. Tak więc do badania barometru należy podchodzić z dużą dozą ostrożności.

Łucja Czechowska

Dodaj komentarz