Zmiana na stanowisku premiera. Mateusz Morawiecki szefem rządu

W czwartek wieczorem Beata Szydło podała się do dymisji. Komitet polityczny Prawa i Sprawiedliwości rekomendował na premiera Mateusza Morawieckiego. Dotychczasowy wicepremier, szef resortu finansów i rozwoju ma stanowisko objąć w przyszłym tygodniu. 

fot. By Sanskrit Bandit (Own work) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

Mateusz Morawiecki w latach 80. działał w założonej przez ojca Solidarności Walczącej oraz Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. W latach 2007 – 2015 był prezesem Banku Zachodniego WBK. Był też doradcą premiera Donalda Tuska. W roku 2015 został wicepremierem i ministrem rozwoju, a od 2016 także ministrem finansów.

Nominacja Morawieckiego na premiera może uspokoić środowiska biznesowe oraz organizacje międzynarodowe, gdzie Mateusz Morawiecki ma wysokie notowania.

Zaprzysiężenie nowego premiera ma się odbyć już we wtorek. A nowych ministrów szef rządu ma powołać w styczniu.

Wciąż niejasna jest przyszłość Beaty Szydło. Miała dostać propozycję pozostania w rządzie, jako wicepremier od spraw społecznych. Prezydent Andrzej Duda miał z kolei zaproponować kandydaturę byłej premier na marszałka Sejmu. Wcześniej media spekulowały, że prezydent Gronkiewicz-Waltz w związku z aferą reprywatyzacyjną zostanie odwołana, a rząd wprowadzi w stolicy komisarza i będzie nim właśnie Beata Szydło. Potem ustępująca premier miałaby powalczyć z Rafałem Trzaskowskim o prezydenturę w Warszawie.

(Telegraf24)

Dodaj komentarz