(W)TOP 11. Na jedenastolecie HGW przypominamy największe jej klęski

Zgodnie z zapowiedzią przypominamy dziś 11 największych – w naszej subiektywnej opinii – wtop, jakie miały miejsce podczas 11 lat rządów prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. 

By Ireneusz S. Wierzejski (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons

W związku z jedenastoleciem na urzędzie prezydenta stolicy (rocznica zaprzysiężenia przypadła w sobotę, 2 grudnia) Hanna Gronkiewicz-Waltz przypomniała w sieci o swoich sukcesach. My przypominamy największe, w naszej ocenie, porażki prezydent stolicy. Oto top 11 wtop HGW. Od jedenastej do pierwszej:

(W)TOP 11:

Symboliczna promocja PRL

Hanna Gronkiewicz-Waltz nie tylko krytykuje wyburzanie pomników i dekomunizacje ulic, ale też za jej rządów doszło do zmian w Muzeum Warszawy, które uczyniły komunistycznego zbrodniarza Bolesława Bieruta jednym z symboli stolicy.

(W)TOP 10:

HGW „Putinem stolicy”

Prezydent stolicy, zarazem prominentny działacz PO ma usta pełne słów o demokracji, prawach człowieka i tolerancji. W polityce miejskiej Hanna Gronkiewicz-Waltz pojmuje te wartości dość osobliwie. Przykładem jest polityka wobec dzielnic, nieuznawanie nieżyczliwych miastu burmistrzów itd. Jaskrawym przykładem jest Bemowo, gdzie jakiś czas temu wywodzący się z PO(!) włodarze z lokalnego komitetu wywiesili na ratuszu banner z napisem Hanna Gronkiewicz-Waltz Putinem stolicy. Patowa sytuacja między miastem a dzielnicą została rozwiązana poprzez zawarcie koalicji… POPiS. HGW, przewodniczącej stołecznych struktur partii współpraca z „łamiącym demokrację” PiS jak widać nie przeszkadzała…

(W)TOP 9:

Pożar mostu Łazienkowskiego 

Oczywiście za sam pożar urzędników nie ma sensu winić. Jednak fakt, że most nie był chroniony, a miasto przeznaczało środki na ochronę instalacji tzw. Tęczy już stołeczny ratusz obciąża.

(W)TOP 8:

Małostkowość polityczna i żałosna reakcja na aferę

W polityce Hanny Gronkiewicz-Waltz uderza jej małostkowość w stosunku do polityków innych partii. Mniejsza o to, że z jednej strony prezydent zgodziła się na budzącą wątpliwości nadbudowę Hotelu Europejskiego na Krakowskim Przedmieściu a twardo broniła „zamkniętej przestrzeni” ulicy przed pomnikami smoleńskimi. Większym problemem jest działanie wobec ludzi, którzy chcieli upamiętnić ofiary Smoleńska w pierwszą rocznicę, słynne „aresztowanie tulipanów” jest tu rażącym przykładem. Uderza też reakcja na aferę reprywatyzacyjną. Prezydent politycznie odpowiada za nią, a mimo to próbuje za wszelką cenę wmontować w to sprawę bieżącego sporu politycznego. Tym samym pogrąża siebie, ale też ciągnie w dół własne ugrupowanie.

(W)TOP 7

Przemoc symboliczna

Słynna Tęcza na pl. Zbawiciela, u wrót kościoła, słowa, że jak się komuś instalacja nie podoba może nie chodzić na plac jest tylko przykładem polityki HGW w tej sferze. Prezydent stolicy niegdyś ostentacyjna katoliczka, dziś prezentuje zgoła odmienny światopogląd. Polityczna poprawność w skrajnej odmianie ma odzwierciedlenie np. w polityce kulturalnej. To Gronkiewicz-Waltz nadzoruje Teatr Powszechny. Jego nowa dyrekcja usunęła wybitnych aktorów z placówki, a kulminacją był skandaliczny spektakl Klątwa, obrażający nie tylko katolików, ale w ogóle cywilizowanych ludzi.

(W)TOP 6

Korki i polityka rowerowa

Warszawa należy do najbardziej zakorkowanych miast w Europie. Gorzej jest  w Moskwie i Stambule, ale to małe pocieszenie. Polityka miasta w tej kwestii jest w naszej ocenie niespójna. Powstające stacje Veturilo, czy ścieżki rowerowe cieszą. Podobnie jak „uspokajanie” centrum. Jednak aby polityka ta była skuteczna konieczne jest większe doinwestowanie komunikacji miejskiej, powstanie większej liczby linii metra, wreszcie budowa obwodnic. Sytuacja w komunikacji poprawia się, jednak jeśli idzie o obwodnice śródmiejskie i około miejskie, czy rozbudowę metra, wciąż jesteśmy w tyle.

(W)TOP 5

Polityka inwestycyjna

Tu HGW mówi o sukcesach. Dokończeniu pierwszej i powstaniu drugiej linii metra, kilku innych spektakularnych inwestycjach. Jednak – co trzeba zauważyć – pierwsza linia metra była budowana zgodnie z planem już za poprzednich prezydentów. Centrum Nauki Kopernik wymyślił Lech Kaczyński. Wiele inwestycji, jak choćby bulwary było realizowanych z opóźnieniem. A II linia metra, a konkretnie jej centralny odcinek faktycznie powstała. Ale ze sporym opóźnieniem (bo nie na Euro 2012, jak była planowana). Do tego podczas budowy doszło do zalania stacji Powiśle, co jeszcze bardziej wydłużyło czas realizacji inwestycji. Wreszcie – kwestie takich „drobiazgów” jak szalety za miliony, które w dodatku przez jakiś czas stały puste tylko dopełniają tego obrazu,

(W)TOP 4

Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Wyrzucenie kupców z KDT argumentowane było potrzebą budowy Muzeum Sztuki Nowoczesnej na pl. Defilad. Od likwidacji hal KDT minęło osiem lat. Muzeum wciąż nie ma, a po drodze była afera z zapłaconym przez miasto rachunkiem dla architekta, którego projekt nie będzie realizowany.

(W)TOP 3

Polityka wobec rodzimego handlu

Długo myśleliśmy o podium naszego rankingu. O ile sama pierwsza trójka nie budziła wątpliwości, tak zastanawialiśmy się nad kolejnością. Ostatecznie trzecie miejsce daliśmy polityce wobec kupców i drobnego handlu. W naszej ocenie jest ona szkodliwa. Zniszczenia kupców z KDT można było uniknąć – wystarczyło pozwolić im działać jeszcze przez kilka miesięcy, na czas budowy ładnej i estetycznej hali. Miasto straciło wpływy z podatków, kupcy miejsca pracy. A Muzeum Sztuki Nowoczesnej nie ma do dziś. KDT to tylko wierzchołek góry lodowej. Do tego jest sprawa kupców z Dw. Centralnego czy niszczenia drobnych, osiedlowych bazarków. I takie „drobiazgi” jak polityka parkingowa – koło polskich sklepów parkowanie jest utrudniane, przy dyskontach i marketach powstają gotowe miejsca parkingowe.

(W)TOP 2

Herod stolicy

Hanna Gronkiewicz-Waltz lata temu była kandydatem Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, partii, która ochronę życia odmieniała przez wszystkie przypadki. Jako prezydent stolicy HGW zwolniła z pracy prof. Bogdana Chazana, dyrektora szpitala św. Rodziny za to, że odmówił kobiecie pomocy w dokonaniu aborcji. Po odwołaniu Chazana szpital przestał być jedynym w Warszawie, w którym nie dokonywano aborcji. Środowiska pro life określiły HGW mianem „Heroda stolicy”.

(W)TOP 1

Afera reprywatyzacyjna

Tu nie ma wątpliwości. Proceder ze zwrotami nieuprawnionym osobom cennych nieruchomości, dramaty lokatorów a także normalnych byłych właścicieli i spadkobierców, są w stolicy faktem. Miały te zwroty miejsce i wcześniej. Jednak najwięcej było ich za prezydentury Gronkiewicz-Waltz. To także za jej prezydentury, w 2011 roku doszło do zamordowania Jolanty Brzeskiej, działaczki lokatorskiej. Hanna Gronkiewicz-Waltz, która przez pewien czas sama nadzorowała Zarząd Gospodarowania Nieruchomościami, mówi, że o aferze nie wiedziała, że została oszukana. Jeśli tak było należy jej współczuć. Byłaby to okoliczność  łagodząca, albo wręcz uniewinniająca w sądzie. Jednak nie zdejmuje to w żaden sposób odpowiedzialności politycznej. Polityk piastujący urząd po prostu MUSI wiedzieć, co dzieje się w mieście, gminie bądź kraju, którym rządzi.

 

A Wy, co uważacie, za największe wtopy, a co za największe osiągnięcia Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Dodaj komentarz