Adwent. Radosne oczekiwanie na przyjście Chrystusa

Dzisiejsza niedziela rozpoczyna adwent. W Kościele katolickim to czas radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie. 

Jednym z symboli adwentu są wieńce adwentowe. fot. ODH

Adwent to cztery niedziele adwentowe. Pierwsza z nich rozpoczyna nowy rok liturgiczny. Pierwszy okres adwentu, do 16 grudnia to czas, w którym chrześcijanie mają sobie uświadomić, że czekają na powtórne przyjście Chrystusa. Okres 17-24 grudnia to już czas bezpośredniego przygotowania do Bożego Narodzenia. Tradycyjnie w adwencie odprawiane są poranne msze święte ku czci Najświętszej Maryi Panny, zwane roratami. Wśród zwyczajów adwentowych można wymienić:

świece roratnie – zapalane przez wiernych podczas mszy roratnich

wędrowanie figury Matki Bożej – praktykowane w wielu parafiach

kalendarze adwentowe – przejęte z protestantyzmu.  W kalendarzach odlicza się dni do Bożego Narodzenia

wieniec adwentowy (na zdj.) – w formie okręgu, składa się z gałązek choinki, na których umieszcza się 4 świece, symbolizujące 4 niedziele adwentu. Co niedzielę zapala się kolejną świecę. I świeca jest świecą pokoju, II wiary, III miłości, IV nadziei. Elementy wieńca symbolizują wspólnotę oczekującą w nadziei i radości na przyjście Pana. Znaczenie poszczególnych elementów jest następująca: zielone gałązki – życie, nadzieja; świece – światło, nadchodzącą Światłość; forma wieńca: krąg – powracający cykl życia

lampion adwentowy – rodzaj lampki, wykonanej w kształcie czworoboku zamkniętego, którego ścianki przypominają gotyckie witraże z symbolami chrześcijańskimi lub scenami biblijnymi. Wewnątrz lampionu umieszcza się świece lub małą żarówkę na baterię. Lampionami oświetla się pierwszą część mszy świętej roratnej, podczas której w kościele pogaszone są światła i panuje symboliczna ciemność. Lampion jest symbolem przypowieści Jezusa o roztropnych pannach, które z płonącymi lampami oczekiwały na przyjście Oblubieńca. (Mt 25, 1-13).

(źródło: własne, Wikipedia)

Dodaj komentarz