Socjologia Jarosława Kaczyńskiego – nowy przedmiot na UW

Na Uniwersytecie Warszawskim pojawi się nowy przedmiot – socjologia Jarosława Kaczyńskiego. Zajęcia prowadzić będzie wybitny socjolog, profesor Paweł Śpiewak. Na razie będzie to przedmiot fakultatywny. 

fot. Minimus By Minimus (Own work; self-made) [Public domain], via Wikimedia Commons

„Tytuł zajęć jest celowo dwuznaczny. Warto poznać socjologiczny obraz Polski Kaczyńskiego i zobaczyć Kaczyńskiego (i jego formację) jako przedmiot socjologicznej obserwacji” – czytamy w opisie na stronie Uniwersytetu Warszawskiego.

Zajęcia będą liczyć 30 godzin w ciągu roku, będą nieobowiązkowe. Poprowadzi je prof. Paweł Śpiewak.

Jarosław Kaczyński bez wątpienia jest na polskiej scenie politycznej postacią istotną –  był działaczem opozycji solidarnościowej w latach 80. Uczestniczył w obradach okrągłego stołu. W 1989 roku był inicjatorem koalicji posolidarnościowego Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego i komunistycznych Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego oraz Stronnictwa Demokratycznego. Oderwanie od PZPR satelickich partii dało początek rządowi Tadeusza Mazowieckiego.

Potem Kaczyński był szefem tygodnika Solidarność i ministrem w kancelarii prezydenta Lecha Wałęsy. Liderem Porozumienia Centrum. Od lat jest liderem Prawa i Sprawiedliwości, partii sprawującej dziś władzę w Polsce.

(źródło: UW, Telegraf24)

Dodaj komentarz