Prezydent dymisjonuje Szydło? Start premier w Warszawie byłby możliwy

W niedzielnym wywiadzie dla TVN 24 prezydent Andrzej Duda skrytykował premier Beatę Szydło. Antoni Dudek, politolog UKSW w rozmowie z „Super Expressem” stwierdził, że słowa prezydenta dowodzą, że dojdzie do zmiany na stanowisku premiera. Czy w związku z tym Beata Szydło będzie kandydatem PiS na prezydenta Warszawy? 

Czy po dymisji premier Szydło, zostanie ona kandydatem na prezydenta stolicy? fot. Adrian Grycuk/Wikipedia By Adrian Grycuk (Own work) [CC BY-SA 3.0 pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons

Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie w TVN 24 pytany o konflikt z PiS w sprawie reformy sądownictwa powiedział, że o kształcie ustaw nie był przez partię rządzącą informowany. I winą za ten stan rzeczy obarczył Beatę Szydło: Za relacje na linii prezydent – rząd, odpowiada premier – powiedział Andrzej Duda. Zdaniem politologa UKSW, prof. Antoniego Dudka, to wyraźny sygnał, że prezydent wie, że w ramach rekonstrukcji rządu dojdzie do zmiany na stanowisku premiera: – Wygląda na to, że prezydent ma już świadomość tego, że dojdzie do zmiany na stanowisku premiera. Stąd pozwolił sobie na krytykę Beaty Szydło. Zrobił to wiedząc, że pani premier za kilka tygodni premierem być przestanie. Gdyby szefowa rządu była silna i miała sprawować urząd przez kolejne dwa lata, Andrzej Duda nie rozszerzałby pola konfliktu. Ma już jeden z szefem MON. Dodatkowy z premier rządu byłby nieopłacalny – przekonywał profesor. – Sądząc po słowach prezydenta, los premier Szydło jest już przesądzony – dodał profesor.

Jeśli te prognozy się potwierdzą, zasadne będzie pytanie o to, co dalej z karierą Beaty Szydło. Czy  zostanie wystawiona w wyborach do europarlamentu, zostanie marszałkiem Sejmu, a może – jak jakiś czas temu sugerowały media – będzie kandydatem PiS na prezydenta Warszawy. Jak dotąd partia rządząca nie wskazała własnego kandydata. Oprócz premier na giełdzie nazwisk pojawiają się nazwiska wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego oraz marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. Decyzja PiS ma zapaść w styczniu.

(źródło: własne, „Super Express”, TVN24)

Dodaj komentarz