Polacy stanęli do walki z caratem. Bunt wybuchł w Szkole Podchorążych w Warszawie

Powstanie listopadowe było jednym z najważniejszych zrywów niepodległościowych pod zaborami. W ten weekend odbędą się obchody w związku ze 187. rocznicą jego wybuchu. 

Plakat promujący obchody fot. UM Rembertów

Powstanie wybuchło w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku, a zakończyło się 21 października 1831 roku. Zasięgiem swoim objęło Królestwo Polskie i część ziem zabranych (Litwę, Żmudź i Wołyń). Wiele kluczowych walk odbywało się w okolicach stolicy. To tu powstanie wybuchło, zaczęło się buntem w Szkole Podchorążych oraz marszem na Belweder. To tu odbyła się legendarna bitwa o Olszynkę Grochowską – największe starcie tamtej wojny.

Wracając do początków – przyczyną buntu było nieprzestrzeganie przez Rosję postanowień konstytucji z 1815 roku. Polacy liczyli na tzw. rozszerzenie wewnętrzne, czyli powiększenia obszaru Królestwa Polskiego o tzw. Ziemie Zabrane, czyli terytoria Ukrainy i dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego, wcielone do Rosji w czasie rozbiorów. Nadzieje te nie zostały spełnione, a stosunkowo liberalne zapisy konstytucji nie były przez cara przestrzegane – zlikwidowano wolność prasy, jawność obrad sejmowych, prześladowano polskie środowiska patriotyczne. Powstanie rozpoczął bunt podchorążych pod dowództwem podporucznika Piotra Wysockiego. Podchorążowie wraz z tłumem warszawiaków opanowali Belweder i zdobyli Arsenał. Carski namiestnik książę Konstanty zdołał uciec, jak głosi legenda w przebraniu kobiety.

Zdetronizowano cara, wprowadzono polską administrację. Konflikt przemienił się w wojnę polsko-rosyjską. Niestety została ona przegrana przez stronę polską.

W ten weekend dzielnica Rembertów organizuje obchody rocznicy wybuchu Powstania.

Jak czytamy w komunikacie dzielnicy, Urząd Dzielnicy Rembertów m.st. Warszawy, proboszczowie Parafii pw. Najczystszego Serca Maryi i Świętego Wacława, Krąg Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie Olszynka Grochowska zapraszają na obchody 187. rocznicy Wybuchu Powstania Listopadowego 26 listopada 2017 r. Plan jest następujący:

12.30 – Odegranie „Warszawianki” i przemarsz pod Pomnik Bitwy pod Olszynką Grochowską
Pomnik Bitwy pod Olszynką Grochowską (ul. Szeroka)
12.40 – Odegranie Hymnu Narodowego i przemówienia okolicznościowe
13.00 – Msza Święta Polowa
14.00 – Apel Pamięci i salwa honorowa
14.15 – Ceremonia składania wieńców

Warszawa Rembertów, Aleja Chwały (ul. Traczy), niedziela 27 listopada, od godz. 12.30. Wstęp wolny. 

(źródło: Urząd Dzielnicy Rembertów, własne)

 

Dodaj komentarz