Zgoda PO i .Nowoczesnej w Warszawie. Trzaskowski wspólnym kandydatem

We wtorek doszło do porozumienia Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej w stolicy. Obie partie w wyborach samorządowych będą tworzyć koalicję. Wspólnym kandydatem na prezydenta Warszawy będzie Rafał Trzaskowski z PO. Porozumienie zakłada, że w razie wygranej wiceprezydentem zostanie Paweł Rabiej z Nowoczesnej. 

Rafał Trzaskowski fot. By Michał Józefaciuk – Senat Rzeczypospolitej Polskiej, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37534757

Kilka miesięcy temu Paweł Rabiej jako pierwszy zadeklarował start w wyborach na prezydenta stolicy. Na początku listopada politycy Platformy Obywatelskiej ogłosili, że kandydatem tej partii na prezydenta będzie Rafał Trzaskowski, były minister cyfryzacji i wiceszef MSZ. We wtorek PO i Nowoczesna zawarły porozumienie. Rafał Trzaskowski, który ma lepsze notowania sondażowe od Rabieja będzie wspólnym kandydatem na prezydenta stolicy. Paweł Rabiej nie wystartuje, jednak w razie wygranej Trzaskowskiego miałby objąć funkcję wiceprezydenta.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Schetyna zapowiedział, że podobne porozumienia będą zawierane też w innych miastach wojewódzkich. Zadeklarował też, że na listy PO i Nowoczesnej wpisani mogą być niezależni samorządowcy.

Jak dotąd start w wyborach zadeklarował jedynie Trzaskowski. Nie wyklucza go Malgorzata Sekuła-Szmajdzińska z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Jan Śpiewak ze stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa nie wyklucza startu, lecz zapowiada, że „czeka na decyzje PiS”. Samo Prawo i Sprawiedliwość nie określiło jeszcze kandydata, choć na giełdzie krążą nazwiska wiceministra sprawiedliwości i przewodniczącego komisji weryfikacyjnej Patryka Jakiego, marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego a nawet… premier Beaty Szydło.

Kukiz’15 także na razie nie wskazał kandydata, dziennikarze pisali o możliwym starcie Marka Jakubiaka lub wicemarszałka Sejmu Stanisława Tyszki.

Maks

Dodaj komentarz