Nie żyje Janusz Wójcik. Trener srebrnej drużyny olimpijskiej i wielkiej Legii z lat 90.

W poniedziałek przed południem zmarł Janusz Wójcik. Były selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski, zdobywca srebrnego medalu olimpijskiego w Barcelonie w 1992 roku. Jako trener Legii „Wójt” zdobył mistrzostwo Polski w 1993 roku, odebrane potem przy zielonym stoliku. Przyczyną śmierci był rozległy krwiak mózgu. 

fot. freemages.com

Janusz Wójcik w latch 1989 – 1991 był selekcjonerem olimpijskiej reprezentacji Polski w piłce nożnej. Drużyna w pięknym stylu wygrała grupę eliminacyjną z Anglią, Irlandią i Turcją. Biało-Czerwoni nie stracili ani jednego punktu, wygrali wszystkie mecze. W kolejnej rundzie eliminacji Polacy przegrali z Danią – 0:5 w Aalborgu i zremisowali 1:1 w Polsce. Mimo to awansowali do turnieju olimpijskiego w Barcelonie, gdzie dotarli aż do finału Po drodze podopieczni Wójcika wygrali 2:0 z Kuwejtem, 3:0 z Włochami, zemisowali 2:2 z USA, w ćwierćfinale pokonali Katar 2:0 a w półfinale Australię 6:1. W finale po dramatycznym meczu Polacy ulegli gospodarzom, Hiszpanii 2:3. Srebro w Barcelonie jest jak dotąd ostatnim medalem olimpijskim dla Polski w sportach drużynowych.

Po turnieju „Wójt” objął drużynę Legii. Drużyna w sezonie 1991/92 obroniła się przed spadkiem, pod wodzą Janusza Wójcika weszła do krajowej czołówki. Wygrała ligę w sezonie 1992/93 jednak mistrzostwo zostało Legii odebrane, z uwagi na wątpliwości związane z ostatnią kolejką ligową. Jednak do dziś kibice i piłkarze ówczesnej Legii uważają, że drużynę skrzywdzono. Po rundzie jesiennej sezonu 1993/94 Wójcik wyjechał do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Trenerem Legii został Paweł Janas, a drużyna odnosiła największe sukcesy – dwukrotne mistrzostwo Polski, awans do ćwierćfinału Ligi Mistrzów (do dziś największy sukces polskiego klubu w tych rozgrywkach). Śmiało można pokusić się o stwierdzenie, że fundament pod wielką Legię położył waśnie Janusz Wójcik

W roku 1997, po latach oczekiwań i pod naciskiem kibiców Wójt otrzymał upragnioną posadę selekcjonera reprezentacji Polski w piłce nożnej. Biało-Czerwoni trafili do bardzo silnej grupy, z Anglią, Szwecją i bardzo wówczas silną Bułgarią (ze Stoiczkowem na czele). Polacy sensacyjnie dwukrotnie ograli Bułgarów, pokonali Luksemburg, ulegli Anglikom na Wembley i Szwedom u siebie. W meczu z Anglią w Polsce padł bezbramkowy remis. Aby awansować do barażu polscy piłkarze musieli zremisować ze Szwecją. Porażka 0:2 przekreśliła nadzieje o awansie, a Janusz Wójcik przestał być selekcjonerem kadry. Jego miejsce zajął Jerzy Engel, który po 16 latach wprowadził Polaków na mistrzostwa świata w piłce nożnej.

Janusz Wójcik był postacią tyleż barwną, co kontrowersyjną. Na pewno zostanie zapamiętany. Miał 64 lata.

(Telegraf24)

One Comment on “Nie żyje Janusz Wójcik. Trener srebrnej drużyny olimpijskiej i wielkiej Legii z lat 90.

Dodaj komentarz