Zginęli, bo byli Polakami. 223 lata od rzezi Pragi

Rzeź Pragi, której 223 rocznicę obchodziliśmy w sobotę, 4 listopada 2017 roku była jednym  z najtragiczniejszych zdarzeń w historii naszego kraju, miasta i dzielnicy.

Krzyż upamiętniający tragedię mieszkańców Pragi, fot. By Witold Pietrusiewicz (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY-SA 2.5 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)], via Wikimedia Commons

Listopad 1794 roku był końcowym momentem Powstania Kościuszkowskiego. Po przegranej pod Maciejowicami, wzięciu naczelnika do niewoli ostateczne starcie rozegrało się na polach Pragi. 4 listopada Rosjanie przeważyli losy starcia na swoją korzyść. Zginęło ponad 6 tysięcy mieszkańców, a także jeden z dowódców, Jakub Jasiński, którego grób możemy oglądać na cmentarzu przy konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku.

Po bitwie rosyjscy żołnierze dowodzeni przez komendanta Wiktora Suworowa wparowali na ulice Pragi. Mordowali wszystkich, z uwagi na polskie pochodzenie. Zginęło 20 tysięcy cywilnych mieszkańców. Tragedia stała się symbolem rosyjskich zbrodni na narodzie polskim. A przegrana bitwa ostatecznie przesądziłą o upadku insurekcji. W rok później po trzecim rozbiorze Rzeczpospolita utraciła niepodległość. (AZ).

Dodaj komentarz