Wystawienie Trzaskowskiego to faktyczny początek kampanii wyborczej

Patryk Jaki/Stanisław Karczewski, Rafał Trzaskowski, Paweł Rabiej, Marek Jakubiak – kampania w stolicy, choć nieformalna, właśnie ruszyła

Rafał Trzaskowski fot. By Michał Józefaciuk – Senat Rzeczypospolitej Polskiej, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37534757

Piątkowa decyzja Grzegorza Schetyny o tym, że kandydatem Platformy Obywatelskiej na prezydenta stolicy jest faktycznym początkiem walki o prezydenturę w mieście. Po pierwsze – wprowadziła ogromne zaskoczenie wśród polityków Nowoczesnej, którzy lansowali kandydaturę Pawła Rabieja, jednak prowadzili z PO rozmowy o wspólnym kandydacie na prezydenta. Teraz wygląda na to, że obie partie opozycyjne w wyborach prezydenta stolicy pójdą oddzielnie, a z Nowoczesnej wystartuje Paweł Rabiej.

Uaktywniły się kolejne formacje. Michał Dworczyk powiedział w Radiu ZET, że kandydata PiS poznamy pod koniec roku. Z nieoficjalnych informacji wynika, że kandydatami mogą być wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski lub wiceminister sprawiedliwości i szef komisji weryfikacyjnej w sprawie reprywatyzacji, Patryk Jaki.

Z kolei, jak podała Niezależna.pl, prawdopodobnym kandydatem Kukiz’15 na prezydenta jest Marek Jakubiak. Oficjalnej decyzji jednak nie podjęto, a jak podaje Niezależna część posłów chciałaby – w obawie przed możliwym dogadaniem się PO, Nowoczesnej i PSL – wspólnego kandydata z obozem Zjednoczonej Prawicy (PiS, Solidarna Polska, Porozumienie).

Ruchy miejskie na razie nie wskazały kandydata, jednak Miasto Jest Nasze mocno skrytykowało kandydata PO, którego ewentualny wybór określany jest jako możliwa „czwarta kadencja Hanny Gronkiewicz-Waltz”. Sam kandydat zdecydowanie odcina się od tych porównań, mówi o konieczności „nowego otwarcia” w PO. Jednak krytycy wypominają mu, że z ramienia PO był eurodeputowanym oraz, że w 2010 roku prowadził kampanię… Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Doszło już do pierwszych kampanijnych kontrowersji – na oficjalnym Twitterze PO pojawił się mem, przedstawiający Trzaskowskiego i Jakiego. Z podpisem: „Który ma rządzić Warszawą? Rafał Trzaskowski chce, by Warszawa się rozwijała. Patryk Jaki chroni winnych dzikiej reprywatyzacji”.

Mem wywołał burzę w internecie. Komentatorzy przypomnieli, że to Patryk Jaki stoi na czele komisji weryfikacyjnej, a najwięcej kontrowersyjnych zwrotów kamienic miało miejsce za rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz, wiceprzewodniczącej PO.

„Patryk Jaki to nie jest bohater naszego romansu, nie zgadzamy się z nim fundamentalnie w wielu kwestiach, ale napisać o nim że „chroni winnych dzikiej reprywatyzacji”, to niczym nie poparte kłamstwo, brzmiące tym bardziej paskudnie w ustach partii która naprawdę ich chroniła. Przez długie lata. I szkalowała takich jak my, którzy żądali wyjaśnień. Wstyd” – napisało na swoim profilu stowarzyszenie Miasto Jest Nasze.

Choć część ugrupowań wciąż oficjalnie nie wystawiło swoich ugrupowań, przedstawienie kandydata PO jest faktycznym, choć nieformalnym początkiem kampanii wyborczej.

Wybory samorządowe odbędą się za rok.

Antoni Zankowicz

Dodaj komentarz