Od narodowych katolików, po skrajną lewicę. Droga Gronkiewicz-Waltz

Publiczne nakłady na ochronę Tęczy LGBT przy pl. Zbawiciela, i jednocześnie brak ochrony mostu Łazienkowskiego, który spłonął. Wsparcie dla skrajnie lewicowego kierownictwa  Teatru Powszechnego.Wreszcie, jak ujawniła dziś „Gazeta Polska Codziennie” -uratowanie fundacji LAMBDA, promującej prawa osób LGBTQ. Oto priorytety w Warszawie, rządzonej przez niegdyś „katolicko-narodową” Hannę Gronkiewicz-Waltz. 

W stolicy hołd dla środowisk LGBT przybrał wręcz znamiona kultu. fot. By Mateusz Opasiński (Own work) [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Przedstawicielka fundacji LAMBDA w rozmowie z reporterem GPC przyznaje bez ogródek, że głównym źródłem utrzymania organizacji jest wsparcie warszawskiego ratusza. Wsparcie od miasta dla kilku  projektów fundacji  jest wyższe niż w poprzednich latach. „Kiedyś mieliśmy projekty ministerialne, teraz nie mamy ani jednego” – mówi „nie bez żalu w głosie” przedstawicielka fundacji.

Tyle „Gazeta Polska Codziennie”. Jednak wsparcie dla tego typu organizacji  ze strony stołecznego ratusza pod rządami Gronkiewicz-Waltz nie dziwi. Prezydent stolicy w latach 90. akcentowała mocno swój katolicyzm i przywiązanie do tradycyjnych wartości, kandydowała na prezydenta Polski z ramienia Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego. Jednak po kadencji wiceprezes Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, w 2005 roku, po konserwatyzmie Gronkiewicz-Waltz nie zostało ani śladu.

Przypomnijmy kilka jednoznacznie antykonserwatywnych działań pani prezydent:

  1. Wsparcie dla Tęczy na pl. Zbawiciela, która była nie tylko symbolem ruchów LGBT, ale także prowokacją wymierzoną w katolików. „Jak komuś się tęcza nie podoba, niech tamtędy nie chodzi” – mówiła prezydent na jednym ze spotkań. Problem w tym, że instalacja znajdowała się u wejścia do kościoła, a więc ludzie idący na mszę musieli – chcąc czy nie chcąc – obok promującej wartości LGBT Tęczy przejść
  2. Zaangażowanie środków finansowych i linstytucji miejskich w ochronę Tęczy. Niestety, zabrakło środków na ochronę mostu Łazienkowskiego, który w 2015 roku spłonął, na rok został wyłączony z ruchu.
  3. To Gronkiewicz-Waltz zwolniła z pracy w szpitalu św. Rodziny prof. Bogdana Chazana za odmowę w pomocy przerwania ciąży. Po zwolnieniu profesora w szpitalu dokonano pierwszego zabiegu aborcji. Organizacje pro life alarmują, że w stolicy zabijane są dzieci nienarodzone, w samym szpitalu św. Rodziny dziecku, które przeżyło aborcję miano odmówić pomocy, noworodek zmarł (sprawę opisywały media).
  4. To Hannie Gronkiewicz-Waltz podlega Teatr Powszechny. Pod nowym kierownictwem z placówką pożegnać musieli się wybitni aktorzy. A teatr zasłynął z kontrowersyjnych sztuk, z bluźnierczą Klątwą na czele. A także z szeregu inicjatyw promujących środowiska LGBT itd.
  5. Wsparcie dla fundacji LAMBDA jest tylko dopełnieniem wymienionej (choć mocno niepełnej) listy.

Oczywiście ktoś może mieć poglądy zbliżone do lewicy i działania ratusza w wymienionych kwestiach mogą mu nie przeszkadzać. Jednak ewolucja poglądów osoby, która dwadzieścia lat temu miała być nadzieją polskich konserwatystów i katolików, a dziś ochoczo wspiera polityczną poprawność i kulturową rewolucję, niezależnie od przekonań musi budzić zastanowienie…

Łucja Czechowska

Dodaj komentarz