Ursynowska wojna o bazar. Komfort pasażerów vs dramaty ludzi

Kolejna odsłona walki o bazar „Na Dołku”. Targowisko zostało przeniesione na pętlę autobusową. Przeciw jest grupa aktywistów, zdaniem których bazar utrudni życie pasażerom. Stowarzyszenie Inicjatywa Mieszkańców Ursynowa jest mniej radykalne – chce tylko ułatwiających dla pasażerów zmian w ZTM. W tle jest dramat handlujących od lat na bazarze, dla których istnienie targowiska jest życiowym „być albo nie być”.

Bazar „Na Dołku” zostanie przeniesiony na pętlę Natolin. Autobusy zamiast na pętli będą zatrzymywały się na zwykłych przystankach. fot. ZTM

Jak podaje TVN Warszawa, najbardziej radykalne stanowisko prezentuje stowarzyszenie „Otwarty Ursynów”, które domaga się rezygnacji z umiejscowienia bazaru na Pętli. Zdaniem aktywistów, to zła decyzja, bo pasażerowie będą musieli pokonywać dłuższy dystans. Odbyli spotkania z przedstawicielami ZTM i ratusza. Chcą zmiany decyzji.

Mniej radykalne jest stowarzyszenie Inicjatywa Mieszkańców Ursynowa. Jak podaje TVN Warszawa, nie przeszkadza im stworzenie bazaru na pętli, żądają natomiast, by ZTM wycofał się z propozycji zmiany trasy 136, która – wg propozycji ZTM – uniemożliwia dojazd do metra. Chcą przesłużenia tej linii. Mieszkańcy Ursynowa sprzeciwiają się też likwidacji linii 195. Żądają jej przywrócenia.

Bazar Na Dołku jest jednym z najpopularniejszych targowisk na Ursynowie. Istnieje od 20 lat. Musi czasowo zmienić lokalizację, z powodu budowy Południowej Obwodnicy Warszawy.

Na ten czas targowisko zostanie umieszczone na pętli autobusowej Natolin Północny oraz częściowo na terenach zarządzanych przez ZDM. Pętla wróci na swoje stałe miejsce po zakończeniu budowy drogi. Jak czytamy w komunikacie Zarządu Transportu Miejskiego: „ZTM jednoznacznie podkreśla, że pętla jest niezbędna dla efektywnej obsługi komunikacyjnej Ursynowa. Jednak z uwagi na ważny interes społeczny – dla tysięcy mieszkańców dzielnicy bazarek jest miejscem robienia podstawowych zakupów (wniosek o przeniesienie bazarku na pętlę poparło ponad 5 tys mieszkańców) – nastąpi jej tymczasowe wyłączenie. Nie wpłynie to jednak znacząco na obsługę komunikacyjną Ursynowa, ponieważ zamiast pętli, wzdłuż ul. Płaskowickiej pojawią się zastępcze przystanki” – informuje Zarząd Transportu Miejskiego. Do sprawy będziemy wracać.

(źródło: tvnwarszawa, ZTM)

Dodaj komentarz