Zniszczony pomnik sowieckiego generała. Kiedy usuną go władze stolicy?

W środę wieczorem pomalowany czerwoną farbą został pomnik generała Zygmunta Berlinga, polskiego dowódcy, który w czasie II wojny światowej poszedł na współpracę z sowietami i został z ich nadania dowódcą Ludowego Wojska Polskiego.

Pomnik Zygmunta Berlinga wciąż straszy w Warszawie. fot. Piotr Vagla Vaglowski By Piotr VaGla Waglowski, http://www.vagla.pl (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons

Jak informował TVN Warszawa, pomnik generała Berlinga został oblany czerwoną farbą w środę wieczorem. Generał ma pomalowane na czerwono ręce i nogi, na monumencie pojawił się znak Polski Walczącej. Sprawcy, mężczyźni w wieku 59 i 72 lat zostali zatrzymani przez policję.

Zygmunt Berling zaczynał chwalebnie – był żołnierzem Legionów Polskich, w II RP Wojska Polskiego. Po wywiezieniu na Wschód poszedł jednak na współpracę z Sowietami i został dowódcą Ludowego Wojska Polskiego, które oprócz walki z Niemcami z nadania sowieckich okupantów zaprowadzało w Polsce władzę ludową.

Generał w PRL był dygnitarzem, zmarł w 1980 roku. W roku 1985 pomnik komunistycznego generała stanął przy Trasie Łazienkowskiej.

Monumenty i pomniki nawiązujące do PRL mają być usunięte z placów i ulic polskich miast. Władze Warszawy dość opieszale podchodzą jednak do rozwiązania tego problemu.

AZ

Dodaj komentarz