Pomniki smoleńskie na Krakowskim Przedmieściu? Wojewoda przejął zabytki

Od 1 listopada kontrolę nad warszawskimi zabytkami sprawować będzie Wojewódzki Mazowiecki Konserwator Zabytkówa nie jak dotąd Stołeczny Konserwator Zabytków. Decyzję w tej sprawie podjął wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. Dzięki zmianom łatwiej będzie o pomniki smoleńskie na Krakowskim Przedmieściu.

Czy przed Pałacem Prezydenckim stanie pomnik śp. Lecha Kaczyńskiego? fot. Mateusz Włodarczyk By Mateusz Włodarczyk (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Środowa konferencja prasowa wojewody mazowieckiego dotyczyła programu 500 Plus, jednak siłą rzeczy dziennikarzy interesowało wypowiedzenie umowy z Miastem Stołecznym Warszawa na ochronę zabytków. Wypowiedzenie to oznacza, że nad warszawskimi zabytkami czuwać będzie nie stołeczny, a wojewódzki konserwator zabytków.  – Chcę podkreślić, że dołożę wszelkich starań, aby uporządkować sprawy dotyczące zabytków na terenie Warszawy i Mazowsza. To jest dla mnie sprawa istotna i ważna. Uważam ją za jedną z fundamentów polityki, którą prowadzi rząd Prawa i Sprawiedliwości, bo jeśli nie jesteśmy w stanie ochronić zabytków kultury polskiej, to co my możemy zrobić w ogóle w kulturze – przekonywał wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. Zapewniał, że nie jest to zamach na samorząd.

Przejęcie przez wojewodę kontroli nad stołecznymi zabytkami umożliwi umiejscowienie na Krakowskim Przedmieściu p0mników – ofiar tragedii smoleńskiej oraz prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Władze stolicy do tej pory zdecydowanie sprzeciwiały się postawieniu pomników w tym miejscu argumentując, że Krakowskie Przedmieście stanowi przestrzeń zamkniętą. Zwolennicy postawienia pomników argumentowali z kolei, że ratusz zgadzał się na łamanie zamkniętej przestrzeni, czego przykładem jest chociażby nadbudowa hotelu Europejskiego. Do sprawy będziemy wracać.

Łucja Czechowska

Dodaj komentarz