Pomniki smoleńskie na Krakowskim Przedmieściu? Wojewoda przejął zabytki

Od 1 listopada kontrolę nad warszawskimi zabytkami sprawować będzie Wojewódzki Mazowiecki Konserwator Zabytkówa nie jak dotąd Stołeczny Konserwator Zabytków. Decyzję w tej sprawie podjął wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. Dzięki zmianom łatwiej będzie o pomniki smoleńskie na Krakowskim Przedmieściu.

Czy przed Pałacem Prezydenckim stanie pomnik śp. Lecha Kaczyńskiego? fot. Mateusz Włodarczyk By Mateusz Włodarczyk (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Środowa konferencja prasowa wojewody mazowieckiego dotyczyła programu 500 Plus, jednak siłą rzeczy dziennikarzy interesowało wypowiedzenie umowy z Miastem Stołecznym Warszawa na ochronę zabytków. Wypowiedzenie to oznacza, że nad warszawskimi zabytkami czuwać będzie nie stołeczny, a wojewódzki konserwator zabytków.  – Chcę podkreślić, że dołożę wszelkich starań, aby uporządkować sprawy dotyczące zabytków na terenie Warszawy i Mazowsza. To jest dla mnie sprawa istotna i ważna. Uważam ją za jedną z fundamentów polityki, którą prowadzi rząd Prawa i Sprawiedliwości, bo jeśli nie jesteśmy w stanie ochronić zabytków kultury polskiej, to co my możemy zrobić w ogóle w kulturze – przekonywał wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. Zapewniał, że nie jest to zamach na samorząd.

Przejęcie przez wojewodę kontroli nad stołecznymi zabytkami umożliwi umiejscowienie na Krakowskim Przedmieściu p0mników – ofiar tragedii smoleńskiej oraz prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Władze stolicy do tej pory zdecydowanie sprzeciwiały się postawieniu pomników w tym miejscu argumentując, że Krakowskie Przedmieście stanowi przestrzeń zamkniętą. Zwolennicy postawienia pomników argumentowali z kolei, że ratusz zgadzał się na łamanie zamkniętej przestrzeni, czego przykładem jest chociażby nadbudowa hotelu Europejskiego. Do sprawy będziemy wracać.

Łucja Czechowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*