Bohaterowie uczczeni w Muzeum Powstania Warszawskiego

Prezydent RP Andrzej Duda, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, przedstawiciele organizacji kombatanckich wzięli udział w uroczystościach upamiętniających zbliżającą się 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

fot. Piotr Łuczuk

73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego przypada we wtorek, 1 sierpnia. Dzień wcześniej odbyły się uroczystości w Muzeum Powstania Warszawskiego. Wzięli w nich udział prezydent RP Andrzej Duda, przedstawiciele rządu oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

– Chcę z całą mocą podkreślić, że każda rocznica jest ważna dla wychowania młodzieży, a więc dla przyszłości Rzeczypospolitej. Jest ważna także dla mnie osobiście jako prezydenta, ale też jako obywatela i jako harcerza, bo harcerzem jest się przez całe życie – mówił prezydent Andrzej Duda.

Potem głos zabrała prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz. – W Polsce tak się składa, że każde pokolenie, także dzisiejsza młodzież, musi przejść próbę. Jest nią obrona wartości jakimi są: wolność, demokracja i prawa człowieka. Bo żadna z tych wartości nie jest gwarantowana raz na zawsze – mówiła.

Z kolei prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Leszek Żukowski przekonywał, że pokolenie powstańców warszawskich. – Zbliża się do granicy życia, ale to ludzie, dla których ważne były wartości. Wartości nie należy mylić z cnotami. Mogą one mieć charakter ekonomiczny, moralny i etniczny. Dla nas znaczenie miały i mają Bóg, honor i ojczyzna. Rozwijając temat – wiara, nadzieja i miłość ojczyzny, uczciwość, odwaga i bohaterstwo – przekonywał.

Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia. Otrzymali je m.in. Julian Kulski, Łucja Leszczyńska, Jadwiga Wiśniewska, Halina Wołowicz-Hołownia, Ewa Jeglińska, Piotr Gursztyn, Dawid Wildstein, Marcin Wierzchowski, Anna Cywińska, Krzysztof Pasewicz.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17. Trwało 63 dni. Był to największy zryw w okupowanej Europie.

AZ (źródło: TVN Warszawa, Niezależna.pl)

Dodaj komentarz