„Zabytkowe szyldy z warszawskiej Starówki”. Nowa wystawa w stolicy

Na dziedzińcu Pałacu Branickich przy ul. Nowy Świat 18/20, została otwarta w lipcu specyficzna wystawa. Możemy na niej zobaczyć fotogramy i opisy historii szyldów semaforowych (czyli prostopadle zawieszonych do elewacji ściany), wykonanych podczas powojennej odbudowy Starówki.

Charakterystyczny szyld Rynek Starego Miasta 21. fot. Stołeczny Konserwator Zabytków, źródło: inf. pras. UM Warszawa

Wystawa zatytułowana „Zabytkowe szyldy z warszawskiej Starówki – metaloplastyczne dzieła sztuki” prezentuje oryginale szyldy semaforowe z warszawskiego Starego Miasta – zabytku wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jak czytamy na stronie wydarzenia, „jest to unikalna w skali kraju kolekcja metaloplastyki”. Organizatorzy przypominają, że szyldy możemy podziwiać na elewacjach staromiejskich kamienic, zaś dzisiejsze już zabytki powstały podczas odbudowy Starówki i zachowały się w większości w niezmienionym stanie.

Stare Miasto zostało odbudowane jako osiedle mieszkaniowe z szerokim zapleczem usługowym i kulturalno – oświatowym. Dla oznaczenia tych miejsc powstały zaprojektowane indywidualnie przez wybitnych artystów, architektów, inżynierów i konserwatorów szyldy – znaki identyfikacji wizualnej, które stały się wizytówką warszawskiej Starówki” – przypominają twórcy wystawy, zapraszając zarazem do „odkrywania piękna rzemiosła artystycznego Starego Miasta”.

Wystarczy zadrzeć głowę i spojrzeć trochę wyżej, żeby zobaczyć metaloplastyczne dzieła sztuki” – przekonują.

Podczas uroczystości otwarcia głos zabrał powiedział wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński, który zapewniał, że wszyscy warszawiacy zapewne by chcieli „żeby kiedyś cała Warszawa mogła się szczycić wyłącznie takimi szyldami, które są niezbędne w mieście” –

Na plenerowej ekspozycji na dziedzińcu Pałacu Branickich zaprezentowano 16 plansz z fotogramami i opisem historii powstania szyldów semaforowych na budynkach warszawskiej Starówki – zabytku wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Są wśród nich m.in. szyldy dawnej apteki „Cefarm” (z motywem kielicha Higiei i oplatającym go wężem), Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej „Prasa-Książka-Ruch”, dawnej restauracji „Krokodyl”, baru kawowego „Murzynek”, Biura Podróży „Orbis”, winiarni „U Fukiera” oraz dwa misterne szyldy zakładów zegarmistrzowskich ulokowanych na Starym Mieście.

Jak podkreślają organizatorzy, od początku lat 50. XX w. projektowaniem i wykonaniem szyldów zajmowali się artyści zrzeszeni w Pracowniach Sztuk Plastycznych. Byli wśród nich architekci, rzeźbiarze, konserwatorzy. Do najbardziej znanych twórców należeli: Maria Owczarczyk, Maciej Szańkowski, Aleksander Wiśniewski czy Jerzy Brabander. Odwołując się do przedwojennych wzorów szyldy dla Starówki projektowano w latach 50., 60. oraz na początku lat 70., gdy ruszył pierwszy etap rewitalizacji Starego Miasta w Warszawie.

– Wtedy to stworzono nawet tzw. styl staromiejski szyldów – poinformowała Anna Jagiellak z Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Na ekspozycji pokazano również fotogramy kutych w metalu ozdobnych krat witryn sklepowych, okien bram, latarni oraz mapę etapów odbudowy Starego Miasta i plan lokalizacji szyldów semaforowych.

Natomiast w katalogu wystawy czytamy, że „jest to unikatowa w skali kraju kolekcja metaloplastyki. Szyldy podziwiać możemy na elewacjach staromiejskich kamienic. Zabytki powstały podczas odbudowy Starówki i zachowały się w większości w niezmienionym stanie”.

Wernisaż można oglądać do września br. na dziedzińcu Pałacu Branickich – pałacu, który został w 2009 r. odrestaurowany z przeznaczeniem na główną siedzibę stołecznego oraz wojewódzkiego konserwatora zabytków. Budynki uzyskały wówczas nową kolorystkę, nawiązującą do tej z połowy XIX wieku, została także odtworzona brama z ogrodzeniem z kutego żelaza, zlikwidowana zaraz po wojnie, mimo iż ją przetrwała. W prawej oficynie zachował się oryginalny, neogotycki wystrój apteki, która istnieje w tym miejscu od 1851 roku.

Wystawie towarzyszy specjalna publikacja: ,,Szyldy na Starym Mieście w Warszawie. Dobre praktyki dla właścicieli i użytkowników”.

Wiktoria Trawińska (Źródło: informacja prasowa, informacja własna)

 

Dodaj komentarz