Kajetan P. jednak poczytalny. Morderca z Żoliborza odpowie przed sądem!

Ta zbrodnia półtora roku temu wstrząsnęła Warszawą i Polską. Bibliotekarz Kajetan P. zamordował lektorkę języka włoskiego Katarzynę J. Swej ofierze odciął głowę, a ciało przewiózł taksówką do wynajmowanego przez siebie mieszkania. Pierwsza opinia biegłych wskazywała na niepoczytalność sprawcy. Kolejna uznała P. za poczytalnego. Zabójca stanie więc przed sądem. Grozi mu dożywocie.

Kajetan P. jednak oskarżony. Grozi mu dożywocie
fot. policja

3 lutego 2016 roku bibliotekarz Katetan P. odwiedził Katarzynę J. w jej mieszkaniu na Woli. Pretekstem do spotkania była lekcja języka włoskiego, której kobieta miała udzielić Katetanowi P. Mężczyzna zabił lektorkę. Następnie odciął jej głowę, a ciało taksówką przewiózł do mieszkania na Żoliborzu, które wynajmował. Tam usiłował zatrzeć ślady zbrodni, wywołał w mieszkaniu pożar. Gdy strażacy weszli do mieszkania odkryli makabryczną zbrodnię. Sprawca jednak uciekł.

Wpadł kilka tygodni później na Malcie. Został przywieziony do Polski, gdzie trafił do aresztu. Z wyjaśnień, które złożył w prokuraturze wynikało, że zbrodni dokonał, ponieważ chciał się… doskonalić. A swojej ofiary nie znał, wybrał ją przypadkowo, z ogłoszenia.

Pierwsza opinia psychiatryczna stwierdziła niepoczytalność Kajetana P. Gdyby opinia ta została potwierdzona, bibliotekarz – zabójca uniknąłby więzienia, trafiłby do zamkniętego oddziału psychiatrycznego, a po wyleczeniu znalazłby się na wolności. Prokuratura zleciła jednak kolejną opinię psychiatryczną. Teraz okazało się, że na jej podstawie może postawić stan oskarżenia. P. został oskarżony o zabójstwo Katarzyny J. oraz atak na więzienną psycholog. Za zbrodnię, której dokonał, grozi mu kara dożywotniego wiezienia.

Antoni Zankowicz

Dodaj komentarz